| Rizer a întrebat:

ce metode contraceptive folositi, sau care sunt cele mai bune si mai sigure? Neaparat trebuie ca ambii parteneri sa se protejeze sau e de ajuns doar unul dintre ei? Prezervativul este o metoda sigura?

5 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Metoda contraceptiva o alegi in functie de relatia in care esti si increderea in partener.
Daca nu ai o relatie serioasa, opteaza pentru prezervativ.

Daca relatia a ajuns deja la un stadiu avansat, iar increderea e baza acestei relatii, opteaza pentru : pastile, inel vaginal, plasturi ( nu stiu daca exista in Romania )
In functie de metabolismul tau, relatie si frecventa raporturilor sexuale, opteaza pentru una din metodele de mai sus.

| unicka a răspuns:

Toate contraceptivele nu sunt sigure au un risc eu folosesc steriletul de 9 ani si e ok o prietena dupa 2 ani de folosire a steriletului a ramas insarcinata, in cazul asta abstinenta este cea mai sigura.

| unicka a răspuns:

Impotriva a ce sa se protejeze? sarcina sau bolii cu transmisie sexuala? pentru bolii e bun prezervativul

| alexutu05 a răspuns:

Da deocamdata e ce mai sigura metoda cunoscuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cea mai sigură metodă contraceptivă este abstinenţa sexuală.
Prezervativul ocupă locul unu, având dublă protecţie: antisarcină şi antiboli, eficacitatea lui fiind de 99%; toate celelalte metode fiind sub 90%.
Ambii parteneri trebuie să fie sănătoşi. Igiena generală şi în special cea locală trebuie făcută cu rigurozitate pentru a prevenii viitoarele infecţii.
Pa, pa.