| Iubibila01 a întrebat:

Voi ce metode contraceptive folositi? si de ce? Care vi se par mai sigure? Cel mai bun raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu folosesc prezervativul = siguranţă de 99-100 %.

Alte metode :
Tabletele anticoncepţionale = siguranţă de 99-100 %.

Abstinenţa = siguranţă de 100 %.

Ovule/creme spermicide = siguranţă de 98-99 %.

Metoda calendarului ( combinată cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată ) = siguranţă de 60-80 %.

Metoda calendarului ( singură ) = siguranţă de 40-60 %.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a1433.html

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Demonstrat stintific prezervativul este unul dintre cele mai sigure contraceptive! daca nu este expirat si este folosit corect este 100%eficient! cea mai sigura gama de prezervative este durex!
Mie frica de contraceptive, mi-e frica de diu deci folosesc prezervativul!

| mona a răspuns:

Nu am folosit niciodata nimic, m-am bazat pe metoda calendarului chiar daca nu este o metoda sigura

| Oana92 a răspuns:

Prezervativul. Fereste de boli si de sarcina, nu are efecte secundare si este cel mai sigur. Am testat si anticonceptionalele dar am avut mult prea multe probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai sigura e abstinenta. Acum serios, nimic nu e sigur 100% dar prezervativul este cel mai sigur.

| daniela1997 a răspuns:

Buna
1.prezervativul-protejeaza 98%, protejeaza de ITS, sarcina nedorita, gradul de risc scazut.
2.pastilele hormonale-protejeaza 70-90%, ai nevoie sa mergi la medic pentru a le consuma, nu te protejeaza de ITS, protejeaza de sarcina nedorita, gradul de risc mediu.
3.contraceptia de urgenta sau de a doua zi- protejeaza 80%, nu ai nevoie sa mergi la medic, nu te protejea de ITS, te protejeaza de sarcina nedorita, gradul de risc inalt.
4.metodele naturale sau din popor- protejeaza 2-5%, nu trebuie sa mergi la medic, nu protejeaza ITS, protejeaza de sarcina nedorita-da-nu, nivelul de risc foarte inalt.

| Popescu_Maria_1994_hOG9 a răspuns:

Va invit sa faceti pare din acest grup. Am cautat un astfel de grup pe facebook si nu am gasit unul romanesc. Cred ca ar fi util sa ne impartasim experientele si sa ne ajutam cu sfaturi

https://www.facebook.com/groups/contraceptive/