| anonim_4396 a întrebat:

Buna ce parere aveti prietenul meu vrea sa facem un bebe noi santem intro relatie serioasa eu am 20 de ani si eu mias dori un bebe dar na parerea mea ce ar zice mama asa de vreme si simt ca nus pregatita si in plus vreau sa merg la facultate

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, casatoriti-va. Copiii e bine sa se nasca intr-o casnicie, sa fie legitimi, sa aiba acelasi nume cu parintii. te trezesti ca peste 10 ani copilul afla ca v-ai casatorit dupa ce l-ati conceput si incepe sa creada ca a fost un accident.

greece12
| greece12 a răspuns:

Ramasa la stadiul de dorinta, e foarte frumos sa-ti doresti un copil, draga mea.
Dar trebuie sa fii constienta ca un copil nu e o pereche de pantofi frumosi pe care ii porti cand vrei sau un pisoi care daca nu-l mai vrei, il duci la tara la bunici!
Copilul il ai pentru toata viata!
Si trebuie sa ai capacitatea sa-l faci om, asa cum esti tu!
Cu ce il cresti, cum il cresti, cum il educi?
Daca te gandesti ca vrei sa faci o facultate, vrei sa o faci leganand un copil si invatand pentru examene?
Pe urma, un copil creste corect si frumos cand are langa el o mama si un tata, un cadru familial stabil care sa nu-i provoace nesigurante sau dezechilibre psihologice, cum crezi ca poti obtine lucrul asta, fara sa fii casatorita?
Si ca sa te intrebi ce va spune mama ta, inteleg ca tu inca esti copil, un copil care si-ar dori un copil asa cum alti copii isi doresc o papusa dulce si frumoasa.
Asemenea hotarari trebuiesc luate cu multa responsabilitate si maturitate!
Cred ca e bine sa ramaneti numai la stadiul de dorinta, practica o sa va cam strice visul, nu e tocmai momentul potrivit.
Bineinteles, voua va apartine hotararea finala!

| Aurelian0709 a răspuns:

Inainte sa te gandesti la copil trebuie sa iti faci o situatie inainte de toate.
Si este prea devreme pentru un copil, inainte vezi cum decurge si relatia voastra, sa nu ramai singura cu, copilul.

| pink425 a răspuns:

Termina facultatea happy ..asta in cazu in care nu vrei sa ai un copil, sa ramai singura, sa fii oaia neagra in familie, sa iti dea cu spray iubitu si sa pierzi ani de tinerete!

| raduraduu a răspuns:

Decat sa stai dupa un copil acum mai bine asteapta sa termini facultatea si dupa ai toata viata.

| raluk27 a răspuns:

Eu zic sa te apuci de-o facultate, sa-ti vezi de cariera, ca na. poate o sa ai nevoie de bani pentru pampers. Cine crezi ca o sa ti-i dea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asculta-ti inima si vezi. Copil poti face oricind, dar facultatea, daca trece timpul nu vei mai putea.Asigura-ti viitorul si apoi fa copil, altfel, vei regreta si plinsetul tau nu va mai fi auzit de nimeni.Mult noroc.

Răspuns utilizator avertizat
| CiprianTPU a răspuns:

Urmeaza sfatul lui Brigaela! Asa e cel mai bine. Te inteleg ca vrei un copil dar totusi, toate lucrurile astea trebuie facute cu cap. Trebuie urmati anumiti pasi daca vrei ca finalul sa fie fericit.

| Adriana a răspuns:

Buna! Eu zic sa mai asteptati un pic, e f greu sa cresti un copil... intra la facultate, termin-o, iar dupa veti fi amandoi si mai maturi si veti putea lua decizia cea mai corecta. Pot sa te intreb de cat timp sunteti impreuna?

| AndreeaIonela29 a răspuns:

Urmeaza sfatul lui Brigaela! Asa e cel mai bine. Te inteleg ca vrei un copil dar totusi, toate lucrurile astea trebuie facute cu cap. Trebuie urmati anumiti pasi daca vrei ca finalul sa fie fericit.

| WhoKnowThat a răspuns:

Parerea mea este ca mai bine mai astepti, macar pana pe la 25+ de ani. E pacat sa-ti irosesti viata..adica sa stai numai de copil. Eu zic sa te bucuri de viata pentru tine cat inca mai poti, si sa faci copilul cand esti mai matura, ai conditii mai bune sa-l cresti (cred) si crezi ca poti petrece cat mai mult timp cu el.

| anda1234 a răspuns:

Crezi ca daca pana la varsta de 20 de ani nu ai reusit sa scrii corect in limba romana, vei fi capabila sa cresti un copil?

| lady_6820 a răspuns (pentru anda1234):

Draga mea eu am cerut o parere numa, nu parerea ta ca nu stiu sa scriu tongue

| anonim_8964 a răspuns:

Sunt de acord cu ceilalti. e prea devreme pentru un bebe.in plus un bebe inseamna o mare responsabilitate si situatie materiala buna(doar n o sa il lasi sa'l cresca mama)si eu am 20 de ani si o relatie serioasa.insa nu ma gandesc la un bebe acum. terminat'i facultatea(daca faci)bucura te de viata, distreaza-te.ai timp si de bebe mai incolo.anii astia nu se mai intorc. vb cu pr tau si fa l sa inteleaga ca aveti timp si pentru copii mai tarziu. daca te iubeste o sa inteleaga.acuma,tu faci cum crezi ca e mai bine. dar s-au schimbat vremurile, nu mai sunt alea de demult, cand la 20 de ani fetele erau maritate si aveau si vreo 2 copii.

| simonsay a răspuns:

Eu cred ca pretenasu tau e prea ciudatel pentru vremurile astea schimbal cu altu mai bunwinking