| RobY_3853 a întrebat:

Buna
ce sa faci cand o persona vrea sa se sinicida din dragoste din vina tha

11 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Așa cum ai făcut și tu limba română din acest text să se sinucidă?

| briana a răspuns:

Vorbeste cat mai repede cu ea. Spune-i ca nu merita sa se sinucita pentru asta si pentru nimic in lume deoarece e cel mai mare pacat pe care il poate face un om. Expicai ca trebuie sa mearga mai departe ca sunt atatia baieti care o plac si ar vrea sa fie cu ea. Si ca ea da cu picorul la sansa de a fi fericita si implinita langa cineva care o iubeste cu adevarat acea persoana fiind cel cu care ea se potriveste cel mai bine. Spune-i ca nu v-ati potrivit suficient de bine si ca asta e si ca nici tu nu esti fericit si ca speri la momentul in care vei intalni persoana care sa te faca cu adevarat fericit. Asta trebuie si ea sa faca sa gaseasca persoana de care sa fie cu adevarat multumita acest lucru tr sa fie reciproc. Spune-i ca ar creia o mare durere in primul rand familiei ei care au crescuto cu atata iubire si ea reprezinta motivul pentru care ei muncesc si traiesc. Cum ramane cu prieteni si cei la care ea tine si chiar si cu tine pentru ca tu nu ai vrut sai faci rau nici macar o clipa. Si sa iti ceri scuze daca ai jignit-o daca iai gresit cu ceva. Spune-i sa is aduca aminte de momentele frumoase din viata ei si ca nu va mai avea parte de ele si de altele poate mai frumoase daca se va sinucide. Spune-i ca atunci cand vrei sa renunti la viata cu orice pret altadata ai da orice ca sa traiesti. Daca nu ar fi momente negative in viata si ar fi totul bine viata ar fi plictisitoare. Sa se gandeasca cata bucurie simti cand te impaci cu cel care te-ai certat si nu ai fi simtit-o daca nu te-ai fi certat. Bucuria de a primi ceia ce iti doresti de ati vedea visul cu ochi. Bucuria de a realiza ca ai gasit dragostea adevarata. Viata e cel mai frumos dar de la dumnezeu ci oricum ar fi merita traita.

| Alystar a răspuns:

Ii anunti parintii

| Antraxxxu a răspuns:

Ii spui ca`i cea mai mare prostie. ca nu mai merge, trebuie sa inteleaga, nu poate face asta ca nu esti tu persoana potrivita ca nu o meriti.

| Holocaust a răspuns:

îi spui că e prost, iar ceea ce face e chiar stupid şi copilăresc.
Renunţă uşor, mult prea uşor.E laş.Dă cu şutul unor viitoare oportunităţi.
...Eu asta i-aş zice.Scurt,dar cuprinzător. Dacă nu înţelege esenţialul, poate să se sinucidă. Asta ar dovedi că nu-i o aşa mare pierdere.

| VADIq a răspuns:

Româna nota: 2...
Îi strigi tu din spate ca e o greşeală, le spui la părinţi, psihiatru, poliţia...

| acinorev a răspuns:

O impiedici si ii spui lucruri gen,, Nu-i o idee buna, bucura-te de viata ta, gaseste-ti alta persoana iubita, mai ai mult de trait,, bla-bla-bla'', si o faci sa nu mai vrea chestia aia.

| Neeed a răspuns:

O calmez. Îi spun că numai o viață are și trebuie să se bucure de ea, chiar dacă întâmpină lucruri rele sau lucruri bune!

| Tzuna a răspuns:

O ajuti

| mariana_1741 a răspuns:

Si eu am trecut prin asa de 2 ori este foarte dureros si crede-ma trebuie sa fii cat mai aproape de aceea persoana k altfel ai sa o pierzi!