| Andreeamilea1406 a întrebat:

Bună!
Cer ajutorul aici deoarece situația actuală mă îngrijorează.
Sunt foarte speriată în privința unei sarcini.
Pe data de 2 iulie eu cu iubitul meu am încercat să întreținem un act sexual,totul a fost spontan, eram destul de speriată așa că nu mi-am dat seama ca el nu a pus prezervativul, eram înlemnită.Țin sa menționez ca nu a existat penetrare dar mă sperie faptul că totuși era pe cale să se întâmple și după aceea am realizat și m-am speriat foarte tare.Așa că nu am mai continuat nimic dar la sfatul mătușii mele am luat pastila EllaOne.Dar actul în sine nu s-a petrecut deloc deci sunt teoretic virgina.
De menționat ca ultima menstruatie se sfârșise pe data de 18 iunie
Menstruatia mi-a venit la data potrivita pe 16.
Însă ieri când m-am trezit și am fost la toaleta am văzut puțin sânge pe hârtie și astăzi la fel foarte foarte puțin, sunt tare panicată..Ma gândeam ca totul se bazează pe stres,în ultima luna am tot fost stresata,am plâns mult,nu am mâncat, am vapat și în paralel mi s-a făcut si rau, în prezent am o stare de nervozitate
Ma tem sa nu fie o potențială sarcina..Am mai citit pe net și aceste simptome pot fi datorate și bombei hormonale oferite de pastila EllaOne, deocamdată nu pot face un test de sarcina decât săptămâna viitoare.
Va rog fără răutăți am nevoie de un răspuns.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In primul rind nu stim ce varsta ai, si in al doile rind matusa ta cum iti poate ea recomanda sa iei pastila de a doua zi daca intre tine si acel baiat nu a existat raport sexual? Din păcate ai o familie de incuiati si de indolenti, ori nu i-a pasat matusii tale ca poti patii lucruri mai grave luînd pastila, ori ea este o persoana in varsta care numai gîăndeste logic, mamă nu ai? De ce ai vorbit te ai sfatuit cu matusa ta in loc sa discuti cu mama ta, din cauza acestor sfaturi gresite ar trebui sa fie data lege pastila de a doua zi nu o poti lua fara reteta medicala data de medic ginecolog.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles o iota, ba spui ca ai avut sex unde el nu si-a pus prezervtaivul, ba spui ca nu a existatat penetrare, dar ca ai luat pastiala de a doua zi... de ce?

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu poate exista nicio sarcina daca nicio picatura de sperma nu a ajuns in vagin.De unde aceasta frica complet irationala? Sunt dezamagita ca o femeie adulta te-a pus sa iei bomba aia hormonala care iti deregleaza menstruatia plus alte efecte adverse.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă nu a avut loc un act sexual, nu poți sa fii gravida.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Deci nu ai facut nimic cu vreun barbat/baiat, dar tu și matusa ta sunteți îngrijorate ca ai ramas insarcinata?!

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Vorba lui Lrs2015, asta nici paranoia nu se poate numi

| Lrs2015 a răspuns:

Atat tu cat si matusa ta sunteti extrem de proaste. Nici macar paranoie nu poate fi numita!

| Foxglove13 a răspuns:

Buna! Ca sa ramai insarcinata iubitul tau trebuie ca sa ejaculeze in vagin. Daca actul sexual a fost intrerupt nu ai cum sa fi ramas insarcinata. Iti inteleg frica si inteleg cat de stresanta este situatia in care te aflii dar incearca pe cat de mult posibil sa ramai calma.
Cat despre menstruatie, posibil sa fie afectata de catre ellaOne. Daca totusi doresti sa iti incepi viata sexuala, cel mai sigur este sa gasesti o metoda contraceptiva potrivita tie!