| Daiii a întrebat:

Am o întrebare. Am avut un contact sexual neprotejat aseară, iar azi am luat EllaOne, la 9 ore dupa actul sexual. Ultima mea menstruatie a fost pe data de 28 oct. (Menstruatia imi vine regulat +- 3/4 zile). Isi face pastila efectul? Sau poate sa apara o sarcina? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este atat in interesul tau cat si al altora sa cunosca aceste indicatii, informatii in privinta necesitatii de a fi folosita sau nu pastila contraceptiva.
Oare cand veti reusi sa intelegeti ca pastila contraceptiva (de a 2-a zi) se foloseste numai in situatia in care actul sexual este intretinut in timpul PERIOADEI FERTILE si chiar si atunci numai in cazul in care a ajuns in mod sigur sperma in vagin, fiindca doar in acest caz formarea sarcinii devine posibila. Pentru a fi sigura si convinsa ca NU este folosita INUTIL/FARA ROST pastila contraceptiva, orice femeie responsabila prima data isi cumpara un test de fertilitate si ovolutie cum ar fi Barza care se vinde cu pretul de 16-21 de lei : https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/. Testului de fertilitate/ovulatie indica cu o precizie de peste 97-98% ca este IMPOSIBIL sa se formeze sarcina daca testul este NEGATIV si posibilitatea de a se forma sarcina daca rezultatul este POZITIV. Astfel femeia reuseste sa determine foarte precis daca in acel moment este in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual si NUMAI/DOAR in cazul in care testul de fertilitate este POZITIV va folosi in cunostinta de cauza pastila contraceptiva. In majoritatea cazurilor, pastila contraceptiva este eficienta intr-o proportie foarte mare cu cat este mai repede administrata, asa cum reiese si din urmatorul tabel :
- In timpul primelor 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
In cazul in care din motive obiective sau subiective nu a putut fi folosita pastila contraceptiva Escapelle sau Postinor2, in primele 2 zile, atunci se recomanda sa fie folosita pastila avortiva ellaOne (de a 5-a zi). Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum dumnezeu sa apara vreo sarcina, daca nici macar nu erai in perioada fertila?!
Ai luat pastila aia INUTIL!
Acum asteapta-te la menstruatie neregulata, pe o perioada de 6-12 ani, la sangerari fara sens si la multe alte efecte secundare.
Macar de ai fii venit sa intrebi, inainte sa iei pastila, aia fara rost.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai folosit pastila avortiva ellaOne, absolut INUTIL adica intr-un moment in care atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina este doar teoretica si chiar si asa este extrem de mica spre imposibila, reiese ca din cauza lipse totale de informatie, aiprocedat cu totul IRESPONSABIL.
Fiindca in cazul tau in proportie de peste 97-99% NU nu ar fi putut sa apara sarcina in orice situatie, cu sau fara sa fi folosit acea pastila ellaOne nenorocita, raspunsul corect la intrebarea ta : ''Isi face pastila efectul? Sau poate sa apara o sarcina?'' este un categoric NU. Din nefericire pentru tine, din prostie ai reusit sa-ti ''otravesti'' organismul INUTIL si pe termen lung, adica pe durata a mai multe luni viitoare. Multa sanatate!

| alina2k18 a răspuns:

Nu erai in perioada fertila 100%, nu era nevoie de pastila, nu o sa apara nici o sarcina, stai linistita,

| Daiii explică (pentru alina2k18):

Mulțumesc frumos!