| cataleea2906 a întrebat:

Buna! Chiar as avea nevoie de ajutorul vostru va rog. Povestea pe scurt este ca am cunoscut acum 8 ani un baiat. Timp de 8 ani am vorbit doar pe net. Am incercat sa fim impreuna, doar ca el nu a venit sa ma vada si eu nu m-am deranjat. Am ramas prieteni. Ne-am spus unul altuia cred ca aproape orice. Ne stim perfect. Ne-am mai dat block unul altuia dar niciodată nu a durat acest block foarte mult. Eu mi-am vazut de viata mea, m-am casatorit, am un copil. El e tot singur. Am realizat ca el de fapt a fost indragostit de mine ani de zile, ca m-a iubit, desi l-au ranit multe lucruri, el vazand ca eu am viata mea. Intr-un final ne-am intalnit acum cateva zile, iar eu am fost rece cu el pentru ca nu-mi doream sa ma mai iubeasca. M-a facut foarte fericita intalnirea cu el si cred ca eu m-am indragostit putin acum, dar el m-a bagat la block si cred ca e forever. Cum se intampla in orice relatie, dragostea se cam duce si nu e ceea ce imi doresc sa se intample. Am tot tras de sotul meu sa ma bage mai mult in seama, sa petrecem mai mult timp impreuna dar degeaba. Cred ca pur si simplu iubirea dispare. Nu ma gandesc sa divortez dar nu vreau nici sa-l scot din viata mea pe acel baiat pentru ca va spun sincer ca el nu m-a inteles nimeni niciodata si cu totii stiti cat de insuportabile pot fi si femeile. E acesta un moment in care trebuie sa aleg? Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar intre tine si baiatul ala nu a fost niciodata dragoste, doar simpla amicitie!
te minti singura chiar si dupa 8 ani d ezile, cand inca nu reusesti s aintelegi ca nu a exista dragoste din partea lui, niiciodata, doar o amicitie si cand te-a intanit si a vazut ca o iei razna si nu poti sa judeci clar si corect, a preferat sa se retraga definitiv din viata ta, ca sa iti dea a intelege odata pentru totdeauna ca nu a fost dragoste intre voi si nici nu poate fi vreodata.
Vezi-ti de casnicia ta si de viata care o ai, acordand mai mult dragoste si atentie barbatului cu care te-ai casatorit, nu altora barbati.

| cataleea2906 explică (pentru Violleta2022):

Nici nu am vrut sa fie dragoste. Nu stiu daca el m-a iubit sau nu cu adevărat dar de multe ori mi-a spus ca el ar putea fi un sot mai bun pentru mine si un tată pentru fetita mea. Nu te gandii ca m-am lasat prada acestor cuvinte, toti isi fac reclama. Dar eu chiar nu mi-am dorit sa fiu cu el sau sa ma placa. Cand ne-am vazut a fost un gentleman, mi-a adus flori, mi-a deschis usi. Florile i le-am dat altcuiva si i-am si zis ca acasa nu vor ajunge ca nu le accept. In schimb intr-o casnicie nu iubeste doar femeia ci si barbatul trebuie sa o iubeasca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cataleea2906):

Nici nu are imporatnta sa dezgorpi mortii, ca relatia aia de amicitie nu mai are nici o importanta azi, fiindca nu a fost dragoste, asta iti spun, cel putin nu a fots nimic din partea lui.

Acum, focuseaza-te pe casnicia ta, pe a te face placuta si atragatoare pentru sotul tau, acorda-i importanta si atentie ca el sa vada asta. Discuta cu el absolut tot ce nu-ti este clar, lamurit sau te nemultumeste, fiindca comunicarea este cheia succesului intr-o casnicie fericita.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cine vrea sa stea pe doua scaune cade intre ele. Eu zic sa iti vezi de familia ta, de sot, de copil, incearca să fii o sotie cat mai buna care isi apreciaza si incirajeaza sotul, lasa fantomele trcutului. Daca i-a placut de tine si a fost nehotărât, asta e, implcandu-l acum in viata doar ti-ai complica inutil si viaya ya si viata lui drgeaba. Fidelitatea dizica si emoțională e întotdeauna o alegere, singura care are aprobarea Creatorului si a constiinta.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ești ca în povestea în care ea nu era nici călare, nici pe jos, nici îmbrăcată, dar nici dezbrăcată.
Te-ai căsătorit din obligație, ai făcut un copil din obligație, dar de iubit nu ți-ai iubit soțul.
Nu ai vrut să te vezi, nu ai vrut să fiți împreună, dar l-ai iubit și acum regreți.
Iertare, dar acum 8 ani în urmă, tu aveai 13-14 ani și el peste 18 ani, de spui că s-a consumat la distanță relația voastră?
Iar, relația voastră a fost strict secretă, de nu ai făcut nimic pentru a opri o căsătorie eșuată de la început?

| cataleea2906 explică (pentru ValentinMihai78):

Buna! Cand l-am cunoscut aveam 14 ani cred, pe atunci ne jucam doar jocuri online impreuna. N-am vorbit foarte mult cam 2 ani de zile dupa care am inceput sa vorbim iar si am avut asa zisa "relatie" online care a durat cateva saptamani. Atunci cand m-am indragostit de sotul meu nu vorbeam cu el si nu am vorbit o perioada buna de timp. Am vorbit foarte rar. Casatoria nu a fost neaparat o obligație, la vremea aceea era totul roz, n-am stiut ce ma asteapta si eu si acum i-as arata sotului meu ca il iubesc maxim doar ca in ultimii 2 ani am avut o relatie foarte toxica. Eu cu sotul cand ma cert nu vorbim cu saptamanile.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru cataleea2906):

Deci, cel puțin vârsta pe care o ai am ghicit, cât de cât. În rest, este trist că trăim într-o lume cu mentalitatea de ev mediu în România, de la judecători, la societatea civilă. Că femei maltratate psihic, fizic, sexual sunt obligate să locuiască sub același acoperiș cu călăul.
Să-ți spun că trebuie divorț, ști deja acest lucru, dar problema care ți-o pui este cum va reacționa el la faptul că vrei divorț, ce se va întâmpla cu copilul vostru. Și uite așa ați ajuns 2 străini, iar tu o slujnică.

| cataleea2906 explică (pentru ValentinMihai78):

Nu imi doresc sa divortez. Il iubesc pe sotul meu, desi uneori chiar am o relatie toxica cu el, nu vorbim cu saptamanile, nu ne petrecem asa mult timp impreuna. Mereu cand ne certam aducem acest divort in discutie dar nu imi imaginez viata fara el. Chiar daca sa zicem m-as indragosti de alta persoana tot nu as renunta la el. As renunta la oricine, dar la el nu. Uneori ma simt ca un nimic pentru ca tot ceea ce fac e sa fac curat, mancare, ma duc part-time la munca si am grija de copil 24/7. Incerc sa-mi construiesc o cariera, in avocatura. Imi doresc o relatie in care sa ma simt iubita, apreciata, imi doresc ca el sa imi dea atentie, doar ca cred ca toate relatiile sunt frumoase doar la inceput. Probabil toate se termina asa cand ajung la monotonie

| Cosmin3412 a răspuns:

Stim ca intervine monotonia într-o relație, cum tu ai tot tras de soț, poate asa si el a tras de tine.
Găsește o cale cu el împreună si uită de celălalt.
Numai gândul că te-ai întâlnit cu alt băiat fără să îi spui soțului ar trebui să-ți dea de gândit cine greșește in relație. Tu, nu el.
Am avut relații de 4, 5, cu bune cu rele,dar niciodată nu m-am gândit sa înșel. Asta pentru ca am respect față de mine,apoi fată de persoana cu,care am fost. Nu de iubire, poate aia nici nu a existat vreodată.
Asa si tu. Chiar dacă te desparți de soț, vrei sa te trateze cu respect băiatul ăsta? Cand tu l-ai înșelat pe soț tocmai cu el?
Asumă-ți vina si vorbește cu soțul, poate te iartă, sau poate luați o decizie împreună.
Înșelatul este ceva josnic. Eu ma mir cum puteți face asta.
Am crescut în cartier cu golani, hoți, toate natiile de oameni, dar n-am vazut un băiat/bărbat sa înșele nevasta. Iar atunci cand aveam nevoie de alta, chiar ii spuneau la soție.
Dar o femeie cand face lucru asta, pentru mine e un gunoi. Scuza ma ca iti spun asa.
Orice om care își înșeală partenerul, este un gunoi.
Om fără pic de respect. Nu te respecți tu, cand vreodată vei fi respectată cu adevărat de cineva?

| cataleea2906 explică (pentru Cosmin3412):

Niciodata nu am vrut sa insel pe nimeni. Cand nu a mai mers intotdeauna am plecat fara sa insel. Nu consider ca l-am inselat, eu i-am povestit de acel prieten al meu, stia de el. Singura chestie pe care nu a stiut-o a fost ca m-am intalnit cu el. Daca as fi facut ceva cu acel baiat crede-ma n-as fi putut pastra in constiinta mea acel lucru si i-as fi spus imediat. Motivul pentru care am vrut sa ma intalnesc cu acel prieten a fost pentru ca a fost singura persoana care m-a ascultat si m-a inteles cu adevarat, pentru ca de atatea ori m-a ajutat ba cu sfaturi de viata, ba cu lucrari pentru facultate, etc. Am avut un sentiment oricum ca nu o sa-l mai vad niciodata. Si dupa acea intalnire mi-a spus ca imi detesta comportamentul, ca sunt o falsa, ca sunt extrem de rece. Si acum ma are la block pentru ca intr-un fel ma tot impingea sa-l parasesc pe sot pentru el iar eu n am acceptat asa ceva. Imi pare rau doar pentru ca am avut o prietenie de foarte mult timp si prieteni nu prea am avut. Nimeni nu m-a stiut mai bine ca el. Eu sunt genul oricum mai depresiv, sotul nu ma intelege deloc la capitolul asta. Am zeci de momente in care sunt sensibila, plang mai mereu, ma inchid in mine. La capitolul asta doar acel baiat a stat sa-mi asculte mie toate chestiile, nu sotul. Sotul meu daca ma vede ca plang pleaca pentru ca nu suporta asta.

| Cosmin3412 a răspuns (pentru cataleea2906):

Înșelatul nu este doar fizic. Prin faptul că te-ai întâlnit si vorbit cu băiatul ăla fără să îi spui soțului, tot înșelat se numește. Toti avem momente sensibile dar nu căutăm atenția altor persoane sau cel puțin le căutăm la cei apropiați. Ai mai spus că parcă te-ai îndrăgostit si tu de el. Păi atunci ce cauți cu soțul încă? Nu înțeleg cum ajungi sa te măriți si dupa aceea îți Dai seama ca lipsește ceva, ca era altul mai bun, etc.
Off. Voi femeile distrugeti bărbații si dupa tot voi plângeti ca Nu mai sunt cum au fost. Nu aveai ce căuta sa discuți cu ala atâta timp cât esti măritată. Asa o să-i pierzi pe toți, pentru ca simți tu nevoia de atenție.

| ElenaRaducan a răspuns:

Deci tu casatorita fiind te-ai intalnit cu un fost iubit in absenta lui.
Poti detalia ca ati facut cand v-ati intalnit?
Stii a şaptea poruncă din Decalog?

| cataleea2906 explică (pentru ElenaRaducan):

Nu a fost chiar fost iubit pentru ca atunci cand eram "iubiti" doar vorbeam pe net. Atat. Si a durat cam 2-3 saptamani, nu a fost chiar o relatie. Cand ne-am intalnit nici macar nu ne-am imbratisat, doar am fost la o cafea si cam atat.

| ElenaRaducan a răspuns (pentru cataleea2906):

Ramane cum am spus. Rsti cu fundul in doua luntrii sau alergi dupa 2 iepuri si nu vei prinde nimic.