| VeroNica1982 a întrebat:

Problema in casnicie! Nu mai pot sa-l suport pe sotul meu. Suntem casatoriti de 2 ani, primul an a fost bine (sau asa am crezut). Intre timp am facut si un copil si de atunci nu mai este nimic la fel, s-a schimbat de nici nu mai pot sa-mi imaginez cum de m-am indragostit de el. Atunci cand am ramas insarcinata m-a intrebat de cateva ori "si, vrei sa-l pastram?" straight face Am crezut ca glumeste, dar chiar nu voia copilul. Nici nu a protestat, dar vedeam ca e cam sceptic. Dupa ce s-a nascut fetita noastra el era foarte grijuliu cu ea (in primele luni), ma simteam fericita cu o asa familie. El s-a angajat la o firma noua si de atunci chiar tot comportamentul lui s-a schimbat. A cunoscut un barbat acolo si au devenit prieteni foarte buni, ii acorda lui mult mai multa atentie decat mie si copilului. Lipseste noptile de acasa iar cand este acasa e foarte distant. Nu ne certam fiindca vine cu eternul "ti se pare". Am inchis ochii prima oara fiindca a reusit sa ma prosteasca, imi zicea ca e in nu stiu ce delegatii si trebuie sa plece din oras, dar acum nu-l mai cred. Ma gandesc ca el impreuna cu acel prieten al lui merg la tot felul de femei, ca altfel nu imi explic. Nu se intalneste cu altcineva decat cu el. L-a chemat si acasa si am aflat ca n-a fost niciodata casatorit, probabil e o fire mai libertina si astfel l-a atras pe sotul meu.
Singurul lucru care ma mai face sa stau cu el este copilul, nu vreau sa creasca fara tata, dar totusi, simt ca sunt inutila, ca nu mai avem nimic in comun.
Mi-au trecut ganduri prin cap sa divortez, dar v-am spus, imi este greu... merita sa divortez sau nu?

15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Anturajul e de vina si cred ca ar trebui sa ai o discutie mai serioasa cu sotul tau, nu stiu daca divortul ar fi o solutie dar nici sa ramai si sa va ignore ca si cum nu ati exista

| William a răspuns:

Casatoria e o o greseala pe care nu ar trebui sa o facem niciodata dar se pare ca tu nu ai crezut asta laughing.

| tuGatita a răspuns:

Incearca sa porti macar o data o discutie serioasa cu el. Si ii zici clar "Ori imi explici ce se intampla si te schimbi, ori divortam si copilul ramane la mine". zi-i ca nu iti vei irosi viata singura langa el cum ar veni, pentru ca e absent mai mereu. Si daca lucrurile nu se rezolva, da merita sa divortezi. Inca mai poti gasi pe altcineva, sau sa stai singura o vreme doar cu copilul, macar asa nu ii mai suporti lui toate prostiile. Nu vrei sa cresca copilul fara tata, ok, dar de ce sa ajunga mai mare sa vada cum va certati voi sau nu va vorbiti? tot ar suferi. mai degraba sa va despartiti acum, copilul va intelge, va va iubi pe amandoi la fel cand va fi mare. De ce sa isi bata joc el de tine? De ce el sa faca ce vrea si tu sa stai cu copilul si sa te mai si consumi din cauza sotului? Mai bine acum decat mai tarziu, va fi dureros, dar timpul le vindeca pe toate.

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Incearca sa vorbesti cu el si daca nu merge sa indrepti lucrurile...E frumos din partea ta ca vrei sa stai cu el ca fetita ta sa nu aiba tata dar, mai tarziu o sa apara certuri si o sa fie mult mai rau.Parerea mea ar fi sa ramai cu sotul tau pana cand fata se face mai mare si cand va fi fata mai mare poti sa te desparti cu el(stiu ca poate ar merita sa divortezi de el, dar acum fiindca ai copil e cam dificil).
Sper ca te-am ajutat.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lupta pentru familia ta. vorbeste cu el, vorbeste cu prietenul lui. daca -i e prieten. daca este noul lui iubit treaba se complica rau.casatoria este un jug greu, dar e pentru doi insi nu pentru unul singur. spune-i ca ti-e greu, si nu mai poti singura.ca ai nevoie de un sot nu de un prost sau de un simplu f.ta.u.fa tot posibilul si daca nu ai cu cine, divort.

| eurynomus a răspuns:

Cred ca sotzu tau e poponar si ar fi bine sa l lasi. cand ai facut copil cu el trebuie sa vezi daca e ce ti trebuie tie, daca el merita sa fie tatal copilului. trebuia sa faci ca si croitorul priceput, sa masori de 10 si sa tai o data

| TashaUhm a răspuns:

Wow. pai. Atata timp cat a facut pasul de a se casatorii cu tine, trebuia sa se astepte si la un copil. nu?
Nu este normal sa iti intemeiezi o familie si pe urma sa le lasi drac* pe toateoh go on
El e inconstient? Nu se gandeste la fitita voastra? Vorbeste cu el intre 4 ochi. explica-i ce te deranjeaza si daca nu isi schimba comportamentul. ameninta-l ca bagi divot si ca nu o sa-l lasi sa o vada pe fetita.
Este adevarat ca e naspa sa creasca fara tata. dar decat un astfel de tata. eu zic ca e totusi mai bine.
Pana va creste si va ajunge la varsta la care va intelege chestiile astea. tu o sa iti gasesti pe altcineva. si poate acel cineva. ii va fi ca un tata`!

Bafta`! daca vrei sa mai vorbim. da-mi mesajwinking

| MayanMistica a răspuns (pentru TashaUhm):

Dixy ea poate sa bage cate divorturi vrea dar legea nu-i va interzice sa-si vada copilul.E un drept ce si l-a castigat prin faptul ca a vrut s-a vrut sa devina tata. Intotdeauna sunt avantaje si dezavantaje. Nu il lasa sa vada copilul? Atunci sa se linga pe bot pe pensie alimentara, o sa zica el.
Dece doar prin pasul casatoriei exista riscul de a te astepta la un copil?!
Eu cred ca e in functie de cum hotarasc cei doi, nu dupa cum viseaza ea sau el pe plan separat. Daca eu nu vreau copii, nu vreau si gata! El poate sa aleaga intre a ramane si a pleca. La fel si el, barbatul. Sau multe femei chiar asta fac? Profita de momentul casatoriei dupa care ii toarna copii pentru ca asa se face?!

| MayanMistica a răspuns:

Dece nu te gandesti ca acel prieten poate fi gay?! Si sotul tau poate ca si-a descoperit niste fantezii la care pana acum doar visa. Spui ca el era sceptic in privinta copilului...Nu cred ca era copilul neaparat ci ce implica acel copil: stabilitate si responsabilitate.De tine s-ar putea debarasa usor si fara multe probleme dar pentru un copil minor trebuie sa platesti pensie alimentara. Inainte sa ramai gravida, ai stat de vorba cu el in ceea ce priveste aparitia unui copil? Ti-a zis el ca ar fi impotriva in a avea copii?! Sau v-ati bucurat de anul de miere fara sa va ganditi la parerea celuilalt.Cunosc multe cazuri in care ea femeia decide ce e mai bine pentru ei doi. Da ce, el e cumva handicapat?! Nu poata sa aiba si el parerea lui..sau cum. Consider ca, daca la inceputul unei relatii unul din soti spune clar si raspicat ca NU vrea copii, pai respecta-i opinia. Daca tu vrei si vrei atunci ori il faci pe propria raspundere si nu ii ceri nimic, ori cauti pe altcineva care ar fi dispus sa aiba o familie cu copii.
Am o amica care nu poate face copii. Si e intr-o relatie cu un tip care isi doreste copii la nebunie. Omul asta i-a dat de multe ori de inteles ca relatia lor e pe duca, chiar s-au despartit de cateva ori. Ea nu pricepe si pace, ca ce.ea il iubeste. Daca l-ai iubi l-ai lasa sa fie cu cineva care sa ii ofere ce isi doreste.Pentru ca, in caz contrar isi va face copil cu alta si pe tine te va pune in fata faptului implinit, i-am zis.
Gandeste-te care iti sunt prioritatile tale in viata pentru ca oricum pentru orice exista un pret pe lumea asta. Nimic nu-i perfect si nimic nu dureaza la nesfarsit. Sau depinde cand e sfarsitul.

| VeroNica1982 explică (pentru MayanMistica):

Eu si sotul meu ne-am cunoscut la liceu si atunci ne-am inceput relatia. De-a lungul anilor au existat nemultumiri, despartiri (majoritatea din cauza lui), am avut si alte relatii de scurta durata dar pana la urma am ramas impreuna si am luat hotararea de a ne casatori. Peste nici 2 luni de la casatorie am aflat ca sunt insarcinata si am fost extrem de fericita, el cand a aflat mi-a pus intrebarea aceea si din cauza asta am inteles ca glumeste, fiindca dupa si el s-a alaturat fericirii mele, adica nici nu puteam sa-mi imaginez ca nu vrea dupa cum se comporta. Imi este foarte greu sa cred ca timp de un an s-a prefacut intr-un mod atat e perfect. Inainte de a ne casatori bineinteles ca am vorbit despre copii si a spus ca este de acord, ca vrea o familie si ca doar o familie il poate face fericit... Relatia noastra dureaza de atata timp si a fost atatia ani una buna incat imi este pur si simplu imposibil sa cred ca m-a mintit... pentru ce, ca sa ce? Sa fie asa de sadic incat sa ma duca de nas, sa facem un copil si dupa sa ma lase?
Este ceva ciudat la barbatul cu care se intalneste si imi este frica sa ma gandesc ca ce ai spus tu la inceputul mesajului este adevarat... refuz sa ma gandesc la asa ceva, nu concep ca sotul meu sa fie homosexual. Daca ar fi, de ce s-a mai insurat cu mine? El este un om inteligent si intelegator, sau cel putin asa era inainte... o sa trebuiasca sa iau legatura cu prietenul lui daca nu pot discuta direct cu el.

| MayanMistica a răspuns (pentru VeroNica1982):

Veronica, homosexualitatea sau bisexualitatea (in cazul lui sa zicem) nu are nimic de a face cu inteligenta. Daca esti gay inseamna ca esti idiot? Sunt destui barbati super destepti carora nu le plac femeile.Nu le plac si gata! Nu toti barbatii cad in extaz la atingerea unui vagin si a unei perechi de sani.El gay n-are cum sa fie pentru ca deja a avut relatii sexuale cu tine.Deci poate fi bisexual.La fel de bine am observat ca industria asta a BDSM-ului, sclavi si stapani s-a extins si in Romania. Citesc cum barbati romani (spun barbati pentru ca ei o fac in cele mai dese cazuri neinteresat din punct de vedere financiar) au placerea de a deveni slavi. Sclavii sexuali al unor asa zisi Stapani (Master). Cauta mai multe pe net despre acest lucru si vei vedea ca am dreptate. Spui ca lipseste noptile, zilele de acasa. poate e sechestrat de Stapanul lui. Lipsa banilor se vede?

| VeroNica1982 explică (pentru MayanMistica):

Nu ducem lipsa de bani, el are un serviciu bine platit, la fel si eu (acum sunt in concediul de maternitate). Pot spune ca traim decent.
Ceea ce spui tu cu BDSM-ul si toate aceste lucruri... da, stiu despre ce este vorba, dar tot nu prea pot sa ma gandesc ca el face asta... mai ales cu un barbat. Nu am nicio problema cu homosexualii / bisexualii, dar pana acum nu am avut nicio tangenta cu ei, sau asa cred. O sa am o discutie cu el, macar daca e asa cum banuiesc, sa stiu exact.

| MayanMistica a răspuns (pentru VeroNica1982):

Nu poti afla mai multe despre prietenul lui, chiar de la locul de munca sau de la vecinii acestuia?

| VeroNica1982 explică (pentru MayanMistica):

Nu sunt o fire bagacioasa, dar cred ca ar fi timpul sa ma schimb. Cu vecinii nu stiu cum as putea face, insa de la locul de munca poate scot ceva.

| dyabolic a răspuns:

Sotul tau este probabil bisexual sau cel putin libertin. Si referitor la ce au zis pe aici mai jos. ca nu facea copil daca nu-l dorea... Hmmmm cunosc un tip care are 3 copii (da 3 nu am gresit) facuti de pe la 20 de ani. In prezent este despartit, bisexual, are relatii cand cu femei cand cu barbati, si cand l am intrebat de ce a facut copii. Raspunsul a fost uimitor, am vrut sa am si eu un copil sa vad cum e pe urmatorii nu i-am vrut dar nu aveam ce sa fac. Barbatii nu sunt intotdeauna atat de responsabili pe cat par, si mereu sunt mult mai egoisti decat noi femeile. Zici ca a fost ok inainte pe perioada sarcinii? Pai nu stia ce responsabilitate il astepta, probabil ca asteapta sa te plictisesti si sa bagi divort. E un las. Ia taurul de coarne si fii ferma. Il intrebi daca vrea casnicia copilul si pe tine sau daca vrea sa ramana cu amicul. Dar inainte sa-i pui intrebarea fa-i bagajul si lasa-l la vedere. Asa la intimidare. Daca te vrea va ramane, daca este indragostit de amic va pleca atat de repede ca nici nu o sa stii cand a disparut din fata ta. E un risc, dar e mai bun decat incertitudinea si noptile nedormite prin care treci tu acum.