| SL95 a întrebat:

Chiar daca imi este rusine,sunt ingrijorata si vreau sa vad ce se intampla cu mine. De cateva luni,am vrut sa-mi incep viata sexuala cu iubitul meu, dar imi era prea frica, asa ca am luat-o usor cu peetingul... si am ajuns chiar si la partea unde el introduce degetul,lucru care s-a intamplat de mai multe ori, dar nu am avut nicio durere, nicio sangerare, nimic. M-am gandit ca s-a rupt himenul asa ca nu aveam asteptari sa ma doara cand o sa am primul contact sexual. Pana la urma mi-am luat inima in dinti si am facut-o, la primul contact sexual m-a durut dar nu foarte puternic, in schimb, azi cand am avut al 2lea contact sexual imi venea sa plang de durere in timp ce o faceam, am crezut ca e o chestie pe moment si i-am zis sa continue, dar chiar si atunci cand el s-a terminat pe mine ma tot durea si dupa aia am avut niste dureri destul de puternice vreo 4-5 ore sub burta. Poate sa fie din cauza ca nu s-a rupt inca himenul sau care e motivul? Tin sa precizez ca de fiecare daca am avut parte de preludiu minute bune, nu e asta problema si el mereu e foarte grijului cu mine. Astept raspunsuri, multumesc.

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Din cauza durerii, ai fost mai incordata si vaginul nu s-a destins cum trebuie. Niciodata nu fa asta daca te doare - atunci nu-i (fizic) nicio diferenta intre dragoste si viol. Si semnele de dupa vor fi aceleasi, ca in timpul unui act violent, esti ranita (rept, fizic), si te va durea multa vreme dupa. Apoi vei fi marcata de asta, si multa vreme vei avea inconstient frica de actul sexual, si il vei asocia cu durerea, si nu vei simti placerea si dorinta pe care o femeie matura o simte ca sa fie aproape de perechea ei.
Sfatul meu, incercati si daca nu doare continuati. Faceti reprize scurte, si iubitul tau sa nu introduca complet penisul in primele 2-3 saptamani, poate si pe o perioada mai lunga, chiar daca te simti mai relaxata si nu te mai doare.
Dar am uitat ce-i mai important: ce varsta aveti? Daca ai sub 16 ani, chiar daca te simti pregatita, vezi ca fizic organele tale nu sunt, iar daca ai intre 16 si 17 1/2-18 ani, atunci tot ar trebui sa fii mai precauta. Vezi ca inca sunt in dezvoltare, si leziunile la nivelul lor in aceasta perioada pot duce la unele lucruri mai mult sau mai putin grave.

11 răspunsuri:
| Anablondyi a răspuns:

Cred ca ai fost prea stresata de chestia asta si in mintea ta era "durere" chiar daca tu de fapt nu esti asa deobicei.ma gandesc ca el nu te-a excitat destul sau pur si simplu nu ai avut chef de prostii pentru ca probabil esti prea mica.cati ani ai app, pentru ca daca iti incepi viata sexuala prea repede e normal sa ai dureri si chiar sa se rupa ceva prin tine pe acolo adica organele inca nu sunt formate calumea si se pot distruge mai ales daca faci sex mai mult pentru el ca sa se simta el bine.si tu trebuie sa te simti bine. Pe mine ma dor ovarele cand o fac da depinde in ce pozitie.probabil ca ovarele te dor. asta inseamna ca ai racit la ovare dar nu e grav trebuie sa iei niste ovule intravaginale 10zile si nu o sa te mai doara. daca e vb de raceala la ovare.

Pe viitor fi mai atenta ce faci e totusi viata ta in joc nu te prosti sa iti distrugi corpul asa de minca!:*kiss

| SL95 explică (pentru Anablondyi):

Am 17 ani. Multumesc de raspuns

| Anablondyi a răspuns (pentru SL95):

Aaa..pai atunci e ok varsta..fiecare corp este altfel reactioneaza altfel ..nu te speria

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca esti prea micuta, organele tale genitale nu sunt inca dezvoltate, si obligat se simte durerea, iar daca ai fost virgina, normal ca te doare.
totusi daca durerea persista, nu ezita sa consulti un medi ginecolog.
O zi frumoasa sa aihappy

| Fatamuntilor a răspuns:

Vezi tu, de aceiia medicii recomanda varsta mimina pentru primul contact sexual cel putin 17 ani jumatate.Organul tau genital este mult prea sensibil si cred intrarea a fost mult prea in forta.Si daca ai fost la primul contact sexual, atunci durerea e oarecum normala.
Oricum se impune o vizita la ginecog, cu atat mai mult cu cat ai acele dureri.

| SL95 explică (pentru Fatamuntilor):

Am 18 ani. Multumesc pentru raspuns

| Axys a răspuns:

MErgi la un medic Ginecolog happy

| suntZeu a răspuns:

Nu te du la medic ca te tunde maicata daca afla laughing Folositi lubrifiant si vezi cum e de cateva ori, si poate dupa intra lucrurile in normal

| SparkleO a răspuns:

Salut.

ce trebuie sa stii e ca totul s-a intamplat din cauza emotiilor si a fricii. nu te condamna nimeni. incearca sa te relaxezi, inspira si expira adanc, dar nu cand este aia-n tine tongue

varsta e ok. dar corpul se dezvolta inca, pana la 20 de ani... poate e prea groasa... te-ai gandit?

| angel_4561 a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai, o problema, marimea p...i difera de la barbat la barbat, ce varsta are el?

| SL95 explică (pentru angel_4561):

E mai mare cu 3 ani.