| luta_8030 a întrebat:

cind e mai sigur de facut sex dupa sau inaintea menstruatiei?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur nu e niciodata. Totusi, daca ai menstruatii perfect regulate (maxim o zi de abatere in 6 luni consecutive), atunci poti folosi metoda calendarului. Astfel, au risc minim primele 5 zile de la venirea menstruatiei (ATENTIE, ele includ sangerarea) si ultimele 5 zile inainte de o noua menstruatie.

| catthshshshs a răspuns:

Daca e sa o luam asa, atata timp cat este protejat, poti face atat inainte cat si dupa! Daca insa te refereai la sexul neprotejat, nu il recomand din cauza riscului de sarcina sau al bolilor. Sa nu te gandesti niciodata ca "mie nu mi se poate intampla asta" pentru ca nu se stie niciodata.Mare atentie.

| Silviu591 a răspuns:

Ambele cred. dar mai sigur mi se pare inainte

| marla a răspuns:

Dupa p. u ca timpul acesta intre o mentruatie si urmatoarea este o pregatire a corpului p. u insarcinare. si daca corpul nu a avut o relatie sexuala si se produce menstruatie, deci logic arfi dupa. p. u ca atunci pregatirea este de abia la primul nivel. nu uita de sexul protejat. ai grija de tine =)

| blonduu a răspuns:

Duppaaaaa! inainte de menstruatie ovulezi excesiv, deci, riscul este mult mai mare decat de obicei. Poate ai auzit de PMS (pre-menstrual syndrom), e perioada de cateva zile dinaintea menstruatiei cand devii agitata, ai toane, etc. Eh, atunci incepe ovulatia! Deci daca chiar vrei cu tot dinadinsul neprotejat dai bice dupa stop, desi iti recomand sa te PROTEJEZI

| xxbybyxx a răspuns:

Buna! Este sigur sa faci si inainte si dupa menstruatie asta daca TE PROTEJEZI. dar totusi este mai bine dupawinking