| Maria809 a întrebat:

Heii! La ce simptome sa ma astept inaintea menstruatiei?

Răspuns Câştigător
| Sfatuitoarea01 a răspuns:

-umflarea si sensibilitatea sanilor
-retentia de lichide, balonarea, cresterea in greutate
-schimbari ale tranzitului intestinal
-acneea (cosurile)
-scurgeri ale sanilor la apasarea sanilor sau a mameloanelor (orice scurgere neprovocata de aceste manevre ar trebui sa fie evaluata de un medic)
-pofta de mancare exagerata (mai ales pentru dulciuri sau mancaruri sarate)
-schimbari ale ritmului nictemeral (al somnului)
-oboseala, lipsa de energie
-scaderea libidoului
-durerea mai ales de cap, ale sanilor, ale muschilor si articulatiilor, de spate (mai ales in regiunea inferioara imediat inaintea primei zile de ciclu menstrual)
Sursa: sfatulmedicului.ro

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scăderea dolarului si petrolului.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i musai sa te astepti la anumite simptome, pentru ca poate fii diferit de la fata la fata.
Personal, nu am avut nici un fel de semne sau dureri menstruale, dar stiam cu precizie ziua cand imi vine si eram pregatita.
Stiu, sunt una din putinele norocoase, cu un ciclu regulat si fara pic de dureri.

| Iulia0331 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici eu nu am dureri si am un ciclu regulatwinking

| vocea a răspuns:

Dureri de cap;
• dureri abdominale (care sunt dureri uterine, datorita contractiilor uterului);
• senzatia de greutate, in abdomen;
• stare de slabiciune;
• greata si chiar varsaturi.