| Diana12222 a întrebat:

Cine ar putea sa ma ajute cu un raspuns?
Sa ma ingrijorez daca inca nu mi-a venit stopul si mi-au crescut sanii foarte mult, tin sa mentionez ca nu am mai avut contact sexual de cateva luni bune. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa te linistesti, dar cel mai bun sfat deurmat in cazul tau este cel de a te informa in mod corect in privinta modului si a posibilitatii de a se forma/naste o sarcina. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci la fel si baiatul/barbatul indiferent de varsta lor, insa care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis intregul mecanism prin care se formeaza/produce o sarcina. De asemenea ar trebui sa cunosti faptul ca prin intretinerea un contact sexual care este unul neprotejat, pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA pentru ca fata/femeia sa poata ramane insarcinata este aceeea ca sexul trebuie intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica in cele 4-5 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, sau in ziua ovulatiei cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei. Doar asa poate fi fecundat OVULUL de catre un spermatozoid provenit din sperma si NU din lichidul preejeculator si 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. In cazul tau este vorba de o dereglare hormonala care nefiind tratata deregleaza la randul sau si ciclul menstrual. Cel mai indicat sfat in astfel de situatii se refera la efectuarea de prima data a unei consultatii endocrinologice pentru a se determina cauza, si doar pe urma consultatia ginecologica pentru a fi indicat tratamentul necesar de a fi urmat. Multa sanatate!

| Diana12222 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de tot! Dar tot mi-e frica sa nu se intample altceva, mai ales ca nu imi doresc acum un copil sad

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia vezi si tu d ecate luni nu ti-a mai venit stopul si daca in ultim luna, dinainte de a se oprii ciclul, ai avut sex neprotejat.
Pentru ca, daca ai facut sex neprotejata cum 4 luni si de 3 luni nu-ti mai vine stopul, atunci este posibil sa fii insarcinata.

| Diana12222 explică (pentru Violleta2022):

Luna trecuta mi-a venit stopul.