| MartinAlabert a întrebat:

credeti in coliere care aduc noroc care apara de rau? Gen: elefantul, bufnita, crucea aia egipteana?
Este adevarat?
Eu cred in ele.

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

- Nu trece pe sub o scara sau vei avea ghinion;
* - Spargi o oglinda : 7 ani de ghinion;
* - Poarta ghinion o pisica neagra ce ti-a taiat calea;
* - Daca vezi o stea cazatoare, aceasta iti va aduce noroc;
* - Numarul 13 poarta ghinion;
* - Daca ploua in ziua nuntii vei fi spalat cu noroc;
* - Daca iti ard obrajii se zice ca vorbeste cineva despre tine;
* - Daca te mananca palma dreapta, dai bani. Daca te manaca palma stanga inseamna ca primesti bani;
* - Nu e bine sa lasi mancare in farfurie pentru ca vei avea parte de un sot urat;
* - Daca versi sare sau piper pe masa vei avea parte de cearta;
1 - Ajun de Anul Nou - Ceia ce face-ti in ajun de Anul Nou ve-ti face tot anul. 3 - Anul Nou prima zi - Imbracati ceva nou, nu spargeti nimic, nu imprumutati bani si nu faceti datorii, nu plangeti. 2 - Iti ard obrajii - Daca ti se imbujoreaza si iti ard obrajii fara motiv, se zice ca cineva vorbeste despre tine 6 - Parul - Se zice ca daca in timp ce iti perii parul, pieptenele cade pe jos, vei avea mari dezamagiri
Daca tu crezi in superstiitiile de mi sus atuci da or sa tii se inample pentru ca la nivel incostient tu ai transmis creierului ca o sa iti mearga rau.
Deci daca tu dai valoare celor spuse de tine elefant, bufnita sau crucea egipteana atunci chiar o sa iti aduca noroc.
Cele enumerate de tine simbolizeaza masoneria un cult secret si ocultcare se spune ca ei conduc lumea din umbra, avand putere de la diavol prin magia lor.
https://searchnewsglobal.wordpress.com/......ta-sau-nu/

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Da! Eu am cumpărat de pe străzile Cataniei Sicilia de la un nigerian,știi acel elefănțel cu trompa ridicată,sunt cu miile la Sicilieni,l-am cumpărat pentru că așa auzisem,dar sincer nu credeam în aceste prostii! Am venit acasă cu acel suvenir.Ce vreau să-ți spun ca idee? Să știi că aduce mare noroc la casă! Eu de la cel elefănțel, am o stare de bine, pe toate planurile, și să știi că peste greutăți, trec cu foarte mare ușurință! Da este ceva sfănt!

| FrumuselulPpPpPp a răspuns:

Sper ca glumesti, dreacu' laughing.
Si cica suntem in secolul al XXI-lea...