| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! happy Aduc cioburile (de pahare, etc) noroc? Sau, credeți că aduc noroc? PS: este o curiozitate tongue

Răspuns Câştigător
| Felix2009 a răspuns:

Se spune ca atunci cand spargi ceva in casa, inseamna ca "s-a spart necazul". sau "s-a dus necazul din casa".

6 răspunsuri:
| IonutAxi a răspuns:

Prostii.

| Kainon a răspuns:

Pai, ori aduc noroc, ori aduc noroc.tu ce crezi?

| Kyrie a răspuns:

Este o aberatie
Asa cum exista Mos Craciun, la fel exista si norocul/ghinionul in special cu lucruri laughing

Nu exista noroc/ghinion in primul rand, toate evenimentele sunt calculate de posibili factori...

Ce dracu ma chiar asa...

| ilcmty a răspuns:

Cum adica aduc noroc sau aduc noroc?
Oricum e o superstitie nu aduce noroc!

| carmen007 a răspuns:

Cica atunci cand se sparge un pahar/ o farfurie se sparg ghinioanele! E o zicala intalnita in mai multe culturi, ex: romana, araba, greaca, etc.