| Gabitza89 a întrebat:

Cum as putea stapani gelozia.Sunt foarte geloasa si iubitul meu ma "amenintat" ca daca nu ma stapanesc ne despartim. I-am facut pana acum 2 crize de gelozie si una din ele chiar de ziua lui.Imi spune de multe ori ca nu-l intereseaza niciuna, mai vb la telefon cu o fosta iubita cu care a fost impreuna acum 2 ani de zile si de aceea ma crizez eu. Ei au ramas amici.Cum pot sa ma stapanesc nu vreau sa-l pierd Il iubesc prea mult. Ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Nu mai pune la suflet tot, incearca sa fii indiferenta. Daca esti geloasa inseamna ca il ubbe, spune-i asta. Si incearca sa ii arati ca il iubesti.
Tine in tine furia si descarcate la alt cineva, sa stii ca nu este o rosine sa plangi... daca te consoleaaza cu ceva te poti descarca la mine, sunt disponibil sa iti iau toate problemele si grijile! :p [nu am raspuns de funda, dar daca vrei sa imi dai eu nu ma supar]

6 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Ce tampenii de sfaturi dati.
Iti spun eu,gelozia o poti stapanii doar gandind ca te poate insela si daca esti tu geloasa si daca nu esti. Faptul ca tu esti geloasa asta nu inseamna ca nu te poate insela sau face alte lucruri pe ascuns,din contra.
Stapanirea este simpla,nu prin indiferenta, pentru ca infiderenta inseamna cu totul altceva, mai simplu prin meditare si gandire pozitiva. Oricum lucrurile nu se intampla cu un scop anume.

| Michell_7762 a răspuns:

Parerea mea ::esti nesigura de tine, nu ai caracter, nu te respecti. Nesiguranta cu timpul iti va demonstra ca nu vei putea avea nici un fel de relatie.Ar trebui sa fi mai indiferenta si sigura de tine.Cand o fata se poarta cum fc. tu nimeni nu vrea sa-si complice viata (stres si cearta de cate ori va intalniti) si dai dovada ca esti o taranca fara nici un fel de cultura. Poarta-te cum s-ar spune "ca o doamna"si vei vedea ca o sa fie el cel impresionat de tine si cu timpul nu ai vazut sa termine cu ex definitiv.PS Nu cauta consolare in bratele altuia ca vei pierde tot ciao

| MMadalina a răspuns:

Intr-o relatie bazata pe incredere, respect si iubire nu trebuie sa existe gelozie. Incearca sa ai mai multa incredere in el.

| Addiction a răspuns:

Salut. Nu prea stiu sigur ce sa te sfatuiesc caci daca spui ca nu te poti stapini...Insa incearca sa nu iei totul la inima sa fi mai indiferenta, fa o schimbare cu tine insati, spune-ti in sinea ta ca aia e doar o fosta si conteaza ca acum el e cu tine. Sau poti incerca sa vb cu el serios si sa-i spui ce simti de fiecare data sa-l rogi sa nu mai vb atit de des cu ea sau macar sa nu o faca de fata cu tine. Succese!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prea crizata pentru a tine seama de sfaturile noastre. Ce mama dracu' ai tu treaba cu faptul ca ei doi au ramas buni amici? Crezi ca tipul trebuie sa se invarta numai in cercul tau? Este o chestie faina faptul ca ei doi nu se urasc. Ar trebui sa poti invata ceva din chestia asta. Sper s-o faci, altfel vei trai ca un animal haituit de propriile temeri. De ce ti-e frica? De cine ti-e frica? De ce? Poti sa-mi raspunzi fara sa te faci de ras?
Hai, te-am pupat pe sapca!

| wildangel77 a răspuns:

Ai dreptate,poti fi geloasa ca au ramas amici,fiindca intre un baiat si o fata pur si simplu prietenie nu poate fi...dar nu mai lua si tu totul la inima,fa-te ca ti-e indiferent,dar mai intreaba-l din cand in cand daca mai vb cu fosta si ce vrea ea de la el.E si normal sa se enerveze pe tine daca tu o tii una si buna ca te amageste sau ceva de genul,fii mai calma si stapineste-ti gelozia caci daca va este dat sa fiti impreuna, veti fi, dar daca nu inseamna ca nu te meritawinkinghappy:*fii atenta si ai grija de tine... sper sa te ajute si sa te incurajeze raspunsul meu