| MagdaIrimie124 a întrebat:

Buna. Daca ai contact sexual înainte cu 3 zile sa îți vina menstruația, daca ai rămâne gravidă, ți-ar mai veni luna aia? E posibil sa ramai și să vina normal(5-6 zile) și luna viitoare sa nu mai vina, daca nu mai ai altele, doar de la ăla?

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

1.Menstruatia nu mai apare daca exista o sarcina, aparitia menstruatiei fiind garantia absoluta ca nu exista o sarcina instalata in uter.

2. Cele 12 zile anterioare menstruatiei se numesc "perioada luteala", sau popular, "de infertilitate absoluta", deoarece nu mai exista un ovul viabil pentru a fi fecundat.Acesta este eliberat cu fix 14 zile inainte initierii urmatoarei menstruatii si ramane viabil in mod normal 6-12 ore, iar in situatii exceptionale, maxim 24 de ore.Din acest motiv, chiar daca femeia ar vrea si sperma ar ajunge in vagin, nu ar avea nici macar o singura sansa sa obtina o sarcina in acele ultime 12 zile ale ciclului menstrual, adica acele 12 zile anterioare urmatoarei menstruatii.

3.Partea mai putin buna este ca in cazul unui ciclu neregulat, atat perioada fertila de 6 zile, cat si perioada luteala de 12 zile NU pot fi estimate cu anterioritate.