| BiancaByutza4 a întrebat:

Daca am facut sex protejat, ejacularea s-a produs in prezervativ si in afara mea si totodata am folosit si metoda calendarului, poate fi vorba de sarcina? Prezervativul nu era rupt/spart, l-am verificat dupa.In concluzie prezervativ+coit intrrerupt+perioada nefertila. Multumesc!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca folosesti prezervativ, coitul intrerupt nu-si are rostul. Nu imbunatateste protectia, ba chiar exista studii care arata ca o inrautateste (prezervativul se poate rupe in momentul unei intreruperi grabite a coitului). Asadar coitul intrerupt NU imbunatateste siguranta prezervativului, si nu este recomandat cand folositi prezervativ. Perioada nefertila nu poate fi calculata atat de sigur incat sa imbunatateasca siguranta prezervativului, asa ca practic nu conteaza. Pana la urma faptul ca ai folosit prezervativ este singurul lucru care conteaza si doar pe protectia acestuia te poti baza cu adevarat

| BiancaByutza4 explică (pentru Brigaela):

Nu s-a rupt prezervativul.Am verificat.Si a scos-o cu grija.Iar eu am ciclu regulat si perioada mea fertila s-a terminat pe 29 noiembrie.Cam cat de sigura as putea fi in aceste conditii?

| Brigaela a răspuns (pentru BiancaByutza4):

Exact cat de sigura esti folosind doar prezervativul: 99, 5-99, 8%

greece12
| greece12 a răspuns:

Nu,nici o sansa de sarcina, stai linistita!
Macar de ar putea fi atat de prevazatoare toate fetele!happy

NOname
| NOname a răspuns:

Data viitoare să-ţi iei şi nişte pastile anticoncepţionale, înarmează-te şi cu un sterilet, fă-i şi o vasectomie... : ))

Este amuzant cum unele nu se protejează deloc, iar altele exagerează şi o dau în paranoia (dar e mai bine aşa).

Stai liniştită, Bianca. Riscurile de sarcină sunt ca şi inexistente. : )

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti cam paranoica.

| pietrean a răspuns:

Si te-ai apucat sa faci sex, fara sa cunosti nimic despre toate ce ai intrebat? De aici deduc ca ai facut SEX si nu DRAGOSTE!
Mai pune mana pe o carte de sexologie, ca sa te edifici tu, inainte sa faci sex.

| Cristiann25 a răspuns:

Te mai intreb si pe tine ca probabil multe nu cititi intrebarile(aproape la fel) puse de altele unde le-am mai intrebat si pe ele.De ce sunteti atat de speriate de bombe? Daca nu stiti sa faceti sex nu mai faceti.Sunteti doar niste copii de 15-16 ani care n-au ce face.N-ai toata viata la dispozitie?