| ea0doar0ea a întrebat:

Am uitat sa iau o pastila anticonceptionala in prima saptamana din blister si am luat 2 odata in ziua urmatoare la ora obisnuita. Am avut contacte sexuale numai cu metoda "coitus interruptus", chiar daca iau ac. Exista vreo sansa sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in mod absolut sigur nu a ajuns sperma in vaginul tau in urmatoarele 7 zile de la momentul folosirii celor 2 pastile AC, se poate considera ca fiind imposibil sa se poata formara o sarcina in acest caz. Daca de la acel eveniment au trecut mai multe de 7 zile, atunci urmatoarele contacte sexuale se pot intretine fara fara restrictii sau rezerve fiindca formarea unei sarcini a devenit teoretic imposibila. Dar pentru o siguranta maxima se poate opta si pentru a continua activitatea sexuala folosind in paralel cu pastilele AC si metoda coitului intrerupt. Multa sanatate!

1 răspuns: