| Biancasata a întrebat:

Buna! Dacă fostul prieten vrea sa fim prieteni cu beneficii asta ce înseamnă? Eu una nu vreau cu el ca nu a știut sa ma aprecieze e penibil … cum as putea sa i-o fac sa se simtă si el prost?

12 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Inseamna ca e un mizerabil care nu da nici doi bani pe tine si vrea sa-i fii doar un obiect sexual. Eu pot sa inteleg relatiile gen "friends with benefits", dar doar daca propunerea vine din partea tipei. Daca propunerea vine din partea barbatului, mi se pare o mare lipsa de respect fata de ea.
Cum ai putea sa-l faci sa se simta si el prost? Tot ce poti sa faci este sa-l ignori, sa nu-l mai bagi in seama...deloc.winking

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

înseamnă ca vrea sex de la tine fără obligații

| Violleta2022 a răspuns:

Sex cu beneficii, inseamna ca vrea DOAR sex de la tine, cand i se scoala lui, fara sa-ti fie obligat cu nimic.
Adica sa te foloseasca ca si prostituata, dar fara sa-ti plateasca nimic, fara sa te scoata in oras si fara sa iasa cu tine nicaieri.

Daca vrei sa-l faci sa se simta prost, spune-i ca pentru el ii faci pret special de 500 euro pe partida sexuala si plata se face inainte. Sa vedem daca mai are curaj sa-ti spuna ceva.

| sierra1 a răspuns:

În traducere liberă, "prieteni cu beneficii" înseamnă de fapt doi oameni care fac sex (beneficiul) fără să-şi asume şi restul implicării într-o relaţie de cuplu (intimitate emoţională şi angajament).

...și vrei să zici că nu știai asta?

| dullcat a răspuns:

Buna.Inseamna doar sex, fara implicare emotionala.E o afacere foarte proasta, mai ales cu fostul.Cel mai intelept e sa refuzi si sa iti vezi de drumul tau, deoarece o posibila razbunare risca sa se intoarca impotriva ta.

| relian a răspuns:

Daca fostul tau prieten tia propus asta, inseamna ca si tu esti inca in limba dupa el, sau oricum, odata ce vorbesti cu el, normal ca vrei si tu ceva.
Nu vrei cu el, dar vorbesti cu el, ba ne lesi cu povestile astea de gradinita.
Sa ii faci ceva sa se simta prost, adica? Eu cred ca tu esti cea care nu stie sa aprecieze ceva, nu el asa cum ai spus, ca na stiut el sa te aprecieze.
Cind cineva cine si iti spune direct si in fata ce vrea, pe acel om trebuie sa il apreciezi, chiar daca faci sau nu cu el ceva.

Tu pe care apreciezi, pe aia care se poarta f frumos si dupa ce te folosesc iti da cu sutu?
Banui ca asa te simti tu bine.Care este diferenta intre unu care te minte, te foloseste, apoi te lasa, si fostul tau care este sincer si spune clar ce vrea cu tine?

Eu apreciez mai degraba pe alea care iti spun in fata, frate eu fac sex pentru bani, decat pe alea care te mint, vai ce te iubesc, ce imi placi, si cand colo ea cine stie in care scule se mai zbate laughing

Se pare ca oamenii asa vor, sa fie mintiti frumos, mai ales femeile, va place la nebunie sa va minta barbatii, apoi cand va lasa, vai ce nesimtit laughing

In legatura cu fosatu, nu trebuie sa faci nimic sa se simta el prost, daca nu esti curioasa de relatia ce tia propus, ii spui si tu ca nu esti curioasa de asa ceva si cam asta e tot.
Ii spui ca tu cauti relatie in care sa implicati sentimente, etc, apoi fiecare in drumul lui.

Cam asa se procedeaza, nu ce vrei tu sa faci, sau ce apreciezi tu.

Prieteni cu beneficii, inseamna tot o relatie ca oricare alta, poti sa ai si sentimente fata ce celalalt, este fix problema ta, doar ca aici se spune clar de la inceput ce se doreste.
Adica veti face sex, veti iesi prin oras sa va plimbati, veti face exact ce ati facut si cand ati fost iubiti, doar ca aici n-o sa ai obligatii, sau sa duci relatia spre ceva finalizare, sa ramaneti impreuna.

Genul asta de r ealtie este daca vrei relatia in care tu nu vei ramaine cu acel baiat, o sa va despartiti la un mom dat.
Ce spun unia ca fara sentimente si fara altceva in afara de sex, bat cimpii, este exact relatia ce ai avut tu inainte.

Ai putea sa numesti relatia ta de inainte exact asa cu beneficii, pentru ca nu ati ramas impreuna.
Bine in prima relatie nu ati stabilit de la inceput, de aia nu-i zicie cu beneficii.
In cazul cand iti spune asta de la inceput, vei sti ca inrtro zi, cand el sau tu vei gasi altceva, o sa va despartiti, asta inseamna relatie cu beneficii.
Faceti de toate, sex, plimbari, petreceri etc beneficii nu se refera doar la sex, la orice ai face cu partener si te-ai simti bine.

Nu exista nici in astfel de relatii lipsa sentimentelor, nu ai cum, cel putin unul din parteneri vor pune ceva sentimente, mai ales ca cei doi se plac cit de cit, se simt atrasi cumva, nu te bagi inrtro astfel de relatie cu cineva ce nu-ti place cum arata fizic, ba dimpotriva, asta primeaza la astfel de relatii.Treb sa iti placa fizic, cel putin.

Cunosc asa persoane care au fost in astfel de relatii si unul din ei au pus sentimente, chiar daca la final s-a dus ea sau el laughing dar stii de la inceput la ce te astepti.

Asa ca eu zic ca e de apreciat fostul tau, pentru ca nu incearca sa te minta, sa spuna ca de fapt el te place la nebunie, sau ca vrea sa fie cu tine si etc laughing daca ar face asa ceva, apoi tear lasa cum te-ai simti?

| Sofer a răspuns:

Prietenie ce include și sex.
Îl refuzi pur și simplu să se simtă prost.

| sammie a răspuns:

Înseamnă că puteți face sex, dar nu sunteți într-o relație.

| anonim3248 a răspuns:

Mai rău de ce ți-a propus el chiar nu ai ce să îi faci să se simtă prost.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Spui că nu ai nevoie, și eventual poți zice că deja ai inceput sa vorbești cu cineva, dacă te intreabă de ce. Dacă crede că te vezi cu altcineva, poate va fi gelos și va suferi. Dar cel mai bine e pur si simplu să renunți, din moment ce ar dori să te folosească in scopuri de plăcere. Eventual să fii matură și să nu faci asta doar in speranța că vă împăcați.

| Sistemulxxl a răspuns:

Asta inseamna sa va regulati multumindu-va unul pe celalalt. Poti sa refuzi spunandu-i ca o are mica si partidele cu el sunt scurte.

| DoamnaLalea a răspuns:

Profita de tine, ți se pare normal?
Nu trebuie sa faci nimic sa se simta prost, îi zici direct ca nu vrei.și poate va regreta ce te-a întrebat