| MagdaIrimie124 a întrebat:

Bună.dacă I 5 decembrie am avut contact sexual neprotejat, iar în data de 9 mi-a început menstruația, a ținut pana în 13, de atunci n am mai avut contact sexual decât in 1 ianuarie de 2 ori dar protejate cu prezervativ, și în 3 tot cu prezervativ, trebuia sa mi înceapă menstruația în 5, dar nu a venit nici astăzi (7). Exista vreun risc de sarcina? Sânii îmi sunt umflați de câteva zile și seara am niște crampe ca acelea din înaintea menstruației dar nu începe. mulțumesc!

5 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Nu ai de ce să-ți faci griji din moment ce nu erai în perioada fertila în decembrie, și mai ales, a fost fără ejaculare. Dacă îți întârzie menstruația două zile, nu înseamnă că esti gravidă. Menstruația întârzie din N motive. Nu înțeleg de ce toată lumea se sperie când întârzie menstruația, când, de foarte puține ori este de la sarcină. Menstruația poate întârzia de la stres, oboseală, dereglărihormonale… etc, pana la alimentație. Clar îți va veni menstruația în curând, din moment ce ai simptome premenstruale. Stai liniștita. Mai ales, dacă ai un partener stabil, pot să treci peste faza cu prezervativul și să încerci alte metode contraceptive, pentru a nu mai face neprotejat pentru a vedea cum e fără.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca toate partidele menstruale au fost protejate cu prezervative, inseamna ca nu poti fii gravida, dar ciclul tau este de tip NEREGULAT, odata ce nu se succede fix la acelasi numar de zile, luna de luna.
Tine minte acest lucru, fiindca de el depinde viata ta sexuala pe viitor, odata ce ovulatia si perioada fertila nu se pot calcula sau estima si nici urmatoarele cicluri menstruale.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse sa fii gravida.

| Valentina8 a răspuns:

O intarziere de la 7la 9zile este considerata normala. Chiar daca tu ai o menstruatie regulata iti poate intarzia 1-3zile. Pe luna trecuta ti-a venit menstruatia normal, luna aceasta ai folosit protectie, n-ai de ce sa-ti faci griji. Ai grija ca stresul iti poate intarzia menstruatia.