| AnnonnyMa a întrebat:

Buna!
Daca in vagin iti intra doar capul penisului, te poate dezvirgina?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, cu siguranta. Himenule ste exact la intrarea in vagin, e suficienta o penetrare de 5 milimetri pentru a-l depasi.

| SameMistake a răspuns:

Da, partial. Dar la viitoarele contacte sexuale vor fi inca posibile sangerari si dureri, astfel ca este posibil ca dezvirginarea totala sa se produca dupa mai multe penetrari, in functie de brutalitatea lor.

| RAY a răspuns:

Daca himenul e mai jos si nu il atinge nu

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!

Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm ( cât are "capul"/glandul penisului ) pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Sgur ca da, atunci de ce-ar intra?

| Alcyon a răspuns:

Din momentul in care ai intretinut relatii sexuale, nu mai poti vorbi de virginitate. Indiferent daca himenul se rupe sau nu. Sunt femei carora li se rupe himenul abia cand nasc. Ce-ar insemna? Sa spuna ca-s virgine, cand ele s-au sexat ani de zile?

| Florenta16 a răspuns:

Se realizeaza o asa numita penetrare artificiala sau partiala, adica nu te poate dezvirgina total, dar sunt sanse cand se intampla, pentru himenul nostru nu este la naiba-n praznic =]].

| lex79 a răspuns:

Sustin raspunsul brigaelei (care este si cel corect. himenul e la intrarea in vagin). deci raspunsul e da, poate, acuma depinde de lasticitatea himenului.

| AdaMaryBubu a răspuns:

Depinde pentru ruperea himenului, penisul trebuie sa ajunga vreo 3-4-5 cm, depinde de noroc. Pote fi o penerare, dar poate exista si riscul ruperei himenului.
Cati ani?

| AnnonnyMa explică (pentru AdaMaryBubu):

14:d

| lex79 a răspuns (pentru AdaMaryBubu):

Waw! fratilor cititi! mai dati si raspunsuri eronate! auzi 4-5 cm :O! wtf! de pe ce carte ai invatat tu anatomie?