| Andreea01234554321 a întrebat:

Buna, daca mi-a venit stopul si doar două zile m-a ținut, rest doar câte o picătură mi-a venit inseamna ca sunt însărcinată? Tin sa mentionez ca am fost virgina si poate mi se reglează stopul sau raman insarcinata? Help

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Procesul menstrual este considerat ca fiind normal in cazul in care se desfasoara pe o perioada minima de 2-3 zile sau una de 6-8 zile. Sangerarea menstruala se produce doar atunci cand NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in ciclului menstrual anterior. Pentru informarea ta corecta trebuie sa intelegi ca ''stopul'' NU ti se regleaza in acest moment si de asemenea ca poti sa ramai insarcinata chiar si daca ai fost virgina, insa numai daca :
-- actul sexual de dezvirginare a fost intretinut in una din zilele perioadei fertile a ciclului menstrual,
-- actul sexual de dezvirginare NU a fost neprotejat fiindca NU s-a folosit prezervativul,
-- a ajuns sperma in vagin in timpul/la sfarsitul actului sexual.
Pentru a risipi orice ingrijorare, in astfel de situatii este indicat sa se efectueze un test de sarcina dupa ce au trecut 7 zile fata de data la care a pornit menstruatia. Multa sanatate!
--

| ancaval a răspuns:

Câți ani ai?

| Andreea01234554321 explică (pentru ancaval):

Fac 20

| ancaval a răspuns (pentru Andreea01234554321):

Sper că e o relație FOARTE adevărată și cu planuri serioase, și NU doar planuri, ci și fapte, dealtfel...

| randomdata a răspuns:

Eu stau si ma tot intreb cum ca barbat sa stii mai mult despre menstruatia unei femei? That moment u start to feel old. Nu te ingrijora fiecare sunteti unice. Dar asa ca o chestie minim, daca iti intarzie perioada s-au simti schimbari s-au ai un tipar ciudat de mers la baie s-au crape, senzatie de voma etc... atunci sa incepi sa te ingrijorezi. pana atunci stai linistita

| corbulalbrosu a răspuns (pentru randomdata):

Probabil ca ai fi mult mai putin mirat si nici nu ai mai fi afirmat ca :,, Eu stau si ma tot intreb cum ca barbat sa stii mai mult despre menstruatia unei femei?'' daca ai fi stiut/cunoscut faptul ca cel putin in tara noastra medicii ginecologi de sex masculin reprezinta in jur de 70% din numarul total de medici ginecologi-obstetricieni.