| Anonimatul124758492 a întrebat:

Bună, daca nu reușesc să rămân însărcinată și iau anticoncepționale o perioada după ce le întrerup exista posibilitatea să rămân?

4 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Normal ca poti ramane. Dacă nu ai rămas o perioada, nu înseamnă ca ești sterila. Trebuie sa te controlezi mai întâi sa vezi despre ce este vorba, dacă este vorba despre o problema de sănătate sau nu. Dacă nu, este posibil sa ramai în orice moment.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu ești complet sterilă, da.

| Floridori a răspuns:

Nu reusesc sa inteleg daca te referi la faptul ca acum ai o afectiune din cauza careia nu poti ramane insarcinata (de exemplu, sindromul ovarelor polichistice) si ti-a fost recomandat tratament cu anticonceptionale pentru a elilimina problema si a recapata un echilibru hormonal, sau daca iei anticonceptionale pentru a evita o sarcina si intrebarea este daca mai poti ramane dupa sau nu...

In cazul in care acum ai o afectiune care va fi tratata cu anticonceptionale, initierea si intreruperea tratamentului, la fel si tipul de anticonceptionale, vor fi recomandate de catre medic. Tipul de anticonceptionale este important deoarece acesta trebuie sa fie tintit si specific pe profilul tau hormonal si conform necesitatilor organismului tau, iar intreruperea se face doar in clipa in care medicul a observat ca rezultatele au fost cele asteptate. Ulterior, daca ii vei asculta sfaturile si indrumarile, da, vei putea obtine o sarcina.Dar conditia este sa nu intrerupi tratamentul de capul tau, sa nu iei anticonceptionale de capul tau si la nimereala si sa tii tratamentul exact cum ti-a fost prescris, fara abateri.

Daca iei anticonceptionale doar pentru a te proteja, atunci cand le vei intrerupe, exista riscul sa ramai insarcinata daca nu ai probleme de sanatate care sa impiedice acest lucru.