| veronica08 a întrebat:

As dori sa intrerup pilulele contraceptive. Exista riscul sa raman insarcinata, chiar daca ne protejam cu o alta metoda contraceptiva, de exemplu:prezervativul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca foloseste corect prezervativul, nu exista riscul de sarcina. teoretic! Practic, cea mai sigura metoda contraceptiva e abstinenta.Cauzele cele mai frecvente ale eşecului contraceptiei cu prezervativ sunt reprezentate de alunecarea prezervativului de pe penis sau de spargerea lui datorita proastei calitati a cauciucului sau manevrarii brutale.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Subscriu!

| akhenaten a răspuns:

Prezervativul folosit corect este cea mai buna metoda contraceptiva...
Nu are rost sa mai folosesti pilulele daca folositi prezervativ.