| ana2605 a întrebat:

Buna! Daca prezervativul este putin mai larg pe penis dar la capat unde este inelul gen de unde se ruleaza este fix … este cazul sa-mi fac griji ca as fi putut ramas insarcinata, pentru ca dupa terminarea actului nu era spart cand am verificat?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, un prezervativ larg este prea mare pentru cucul tau si cu siguranta va cadea de pe penis in vaginul fetei, sau se va rasucii in timpul sexului si va pocnii.

Prezervativul trebuie sa afie foarte strans pe penis, sa stea perfect lipit de el, iar cand il bagi sa inter greu ca sa stea perfect intins, fara cute, fara pliuri si fara sa se miste pe penis ca sa nu se rupa sau cada in timpul sexului, ca rorlul luie ste sa stea nemiscat ca sa poate proteja.

Pune baiatul sa cumpere 2-3 masuri MAI MICI, fiindca acesta "mai larg" este periculos si sub nici o forma nu se poate folosii, fiindac pica sau se rupe la sex.

| ana2605 explică (pentru Violleta2022):

Faza e ca nu îi era larg tare, ci doar nu era mulat in partea de sus, iar in partea de jos de unde se ruleaza prezervativul era fix gen

| Violleta2022 a răspuns (pentru ana2605):

Dupa cum am spus mai sus, NU are voie sa fie larg deloc, nici macar foarte putin larg, fiindca cade de pe penis in timpul sexului ori se rasuceste, se intinde si pocneste.
In partea de sus trebuie sa fie foarte strans si foarte mulat, ca de acolo se duce in jos si cade, sau se rasuceste si pocneste.

| Noisestorm a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu o mai speria, nici eu nu-s foarte dotat si prezervativele clasice de 56mm nu stau atat de fixe precum descrii tu, nu face cute dar nici fix nu sta, la baza sta fix fix, nu mi s-a intamplat niciodata in 2 ani sa cada sau sa se rupa/sparga, nici sa se prelinga ceva pe la baza prezervativului si am folosit o groaza de tipuri de prezervative si au fost cateva contacte sexuale care ne-au epuizat pe amandoi fizic din cauza duratei, fara incidente... grija mare sa nu intre aer intre prezervativ si penis si daca nu ai parte de o lubrifiere naturala sa folositi lubrifiant, este mult mai importanta lubrifierea decat cutele si cat de strans sta. degeaba sta perfect daca exista frecare mare si actul dureaza mult... Da, este ideal sa stea cum zice Violleta dar uite ca in cazul meu, in 2 ani de zile de cand mi-am inceput viata sexuala si chiar am fost foarte activ n-am patit niciodata sa am accidente. Am folosit mai multe modele de la Durex, Skyn si Masculan, cele mai fixe erau cele de la masculan insa cele mai comode raman cele de la durex.
Ca sa te mai linistesc, daca nu a ejaculat inainte sunt 0% sanse sa ramai insarcinata in situatia ta. Mai pe la inceput cand nu rezistam foarte mult si nici nu puneam prezervativele cu maiestria cu care le pun acum am facut-o de 3 ori consecutiv, dupa fiecare ejaculare am urinat si m-am spalat, recomand sa practicati asta inainte de fiecare act sexual pentru a scapa de o grijawinking
De mentionat ar fi ca dupa ejaculare penisul nu mai este 100% erect asa ca este perfect normal sa nu mai fie mulat prezervativul pe cap big grin Daca la montarea prezervativului sta perfect intins atunci este ok.
Altceva ce mai poate fi mentionat, daca aveti emotii si neliniste in ceea ce priveste sarcinile nedorite incercati sa nu o faceti in perioada fertila. Mai ales, sa nu faceti mai multe numere consecutive in perioada fertila! Daca se rupe prezervativul la al 2-lea, al 3-lea sau al n+1-lea numar, sansele de sarcina sunt mari!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Noisestorm):

Sa expui femeia la risc de sarcina, sau sa te expui pe tine la risc de boli cu transmitere sexuala este prostie crasa, ca nimeni nu risca acest lucru doar ca sa impreziosnez o vanzatoare care oricum nu da doi bani pe ce-ti vinde tie.
Probabil ca nu-ti pasa acum, dar cand ti se va intampla s-ar putea sa ai regrete si sa fie prea tarziu.

Iar de invata si tu cum se cumpara un prezervativ de masura corect si cum s epune pe cuc, ca-ti va prinde al naibii de bine in viata!

| Violleta2022 a răspuns:

Stiu ca baietilor le este rusine sa cumpere prezrevative cu masuri foarte mici de la farmacie sau magazin, fiindca au impersia ca vanzatoare afla cat de micuta au putulica, dar trebuei sa fie realisti, fiindca cumaprand prezrevative lari si largi, nu isi fac favoruri dimpotriva, isi pun viata lor in pericol putand lua boli cu transmitere sexuala, si o pun si pe a femeii cu care au sex, fiindca o poate lasa gravida.

Sa cumpere 2-3 prezverative cu masuri mult mai mici si sa le testeze acasa pe penisul erecte. Retine: prezeravivul trebuie sa intre greu pe penis si sa stea perfect intis, precum pielita de la salam, pe salam.

| tasr123 a răspuns:

Sigur ai ramas insarcinata.