| kristen7 a întrebat:

Daca prietenul meu foloseste prezervativ eu mai trebuie sa folesesc anticonceptionale?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Bineinteles.
Ca sa intelegi, spune-mi ce te faci daca se rupe prezervativul si esti in perioada fertila?
Iei contraceptie de urgenta?
De cate ori?
Pastilele de "a doua zi" sunt bombe hormonale cu urmari neprevazute pentru orice organism, se iau doar de doua ori pe an si numai cu recomandare medicala, mai ales daca ai sub 18 ani!
Asa ca, foloseste si anticonceptionale, esti de doua ori mai sigura.
Parerea mea.

| kristen7 explică (pentru greece12):

Si cum se folosesc anticonceptionalele?

| greece12 a răspuns (pentru kristen7):

Cu reteta medicala,intotdeauna!
Nu sunt caramele!happy
Mergi la medicul ginecolog,iti da sa faci analize si in functie de rezultatele lor,iti va prescrie anticonceptionalele care se potrivesc exact organismului tau.
Chiar si asa,uneori,e posibil sa fie necesara inlocuirea lor.
Vezi, deci, ca nu este chiar simplu.
Si cum se iau, tot medicul iti va explica, deci mergi sa faci un consult.
Ca sa fii linistita!happy

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Daca folositi corect prezervativ, acesta nu se va rupe si nu veti avea incidente, asa ca poti fi suficient de sigura. gandeste-te ca contarceptive poti lua maxim 5 ani din viata ta, deci trebuie sa faci cumva economie, fiindca la un moment dat vei fi casatorita si vei vrea sa renunti la prezervativ cu sotul tau, dar fara sa aveti copil in fiecare an.

| kristen7 explică (pentru Brigaela):

Si cum se foloseste corect prezervativul ca sa nu am o surpriza ca s-a rupt?

| Brigaela a răspuns (pentru kristen7):

1. Cumparati numai prezervative de buna calitate, din farmacie sau supermarket. Atentie la dimensiune, sa fie cea potrivita.
2. Inainte de prima utilizare cumparati 20-30 de prezervative cu care el sa exerseze fixarea corecta.
3. persoana care atinge prezervativul trebuie sa aiba unghii corect taiate.
4. cititi cu atentie indicatiile de pe ambalaj si urmati-le intocmai.
5. dupa ejaculare, prezervativul se tine cu degetele fixat la baza pensiului pana la scoaterea completa a penisului din vagin.
6. dupa actul sexual, prezervativul se verifica prin umplere cu apa.

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă vrei neapărat să ajungi să ai şi dereglări hormonale...nu ai decât.
De ce nu-i faci o vasectomie direct?

NOname
| NOname a răspuns:

: ))

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă prietenul tău foloseşte prezervativ, atunci tu NU trebuie să foloseşti AC!

Vezi detalii în celălalt răspuns ( pe care ţi l-am dat la întrebarea ulterioară acesteia )...

Toate cele bune.

| Danysan a răspuns:

Categoric dar acum poti sa iei in consoderare ca el degeba se mai protejeaza daca tu ei.Bun e oki sa va protejati amandoi dar depinde de situatie. Important e sa le ei dupa o prescriptie si nu dupa Ureche.Ai grija!

| hhhapciuuu a răspuns:

Da. ar fi mai bine. daca se rupe prezervativul asta te-ar salva de sarcina happybla bla. bafta.

| reader12 a răspuns:

Nu normalhappy