| Arezki a întrebat:

Buna seara, va rog sa ma ajutati deoarece am o problema si imi este foarte frica. Acum 5 zile am facut un chiuretaj, medicul mi-a prescris o reteta care continea si un antibiotic, acum la 5 zile dupa chiuretaj in jurul orei 18 am observat o pata foarte mica pe lenjeria intima, tin sa mentionez ca pana acum nu am mai avut sangerari ( sangele a fost in cantitate mica si de culore roz, adica mai diluat ) iar acum la ora 21 am schimbat un absorbant slim care se umpulse, tin sa mentionez ca am aceeleasi simptome ca si in prima zi a ciclului menstrual. Va rog sa ma ajutati urgent imi este foarte frica si medicul mi-a zis sa ma duc la control tocmai miercuri. Va rog ajutati-ma

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal sa ai sangerari post-chiuretaj. Nu e nimic neasteptat sau grav. ia tratamentul exact cum ti-a fost prescris, pastreaza o igiena corecta (ca la menstruatie, trebuie sa te speli ori de cate ori schimbi tamponul, adica la maxim 6 ore si dupa scaun) si mergi miercuri la medic.

| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei dupa un chiuretaj, oricat de profesional este efectuat, chiar si in situatia in care finetea a fost maxima, deregula apar sangerari care pot avea o durata variabila si se pot manifesta chiar si pana dupa 2 saptamani. Nu reprezinta nici un pericol pentru sanatatea ta o astfel de sangerare deoarece este considerata ca fiind absolut normala producerea ei in aceasta perioada si in aceasta situatie. Multa sanatate!

| Arezki explică:

Multumesc tuturor pentru ajutor. Mai astept mesaje

| AnastiAndra a răspuns:

Nu ţi s-a întâmplat nimic!;-) Normal, menstruaţia variază de la roz (roşu diluat), până la o nuanţă de maro. Aceleaşi simptome le ai oricare at fi culoarea mentruaţiei (petele).
P.S.:Învaţă româna, că fără ea nu faci nimic în viaţă! :-|

| Arezki explică (pentru AnastiAndra):

Esti in necunostiibta de cauza draga mea.Menstruatia nu apare la 5 zile dupa chiureta.De aceea si eram ingrijorata. Nu da raspunsuri doar ca sa fie date. Si nu raspunde daca nu ai o cunostiinta sau experienta despre situatie! MultumescP.S Sunt greseli datorita faptului ca m-am grabit nu din nestiinta.E bine sa faci observatii cand vei fi calificata in asa ceva sunt sigura ca nu esti!