| Bibi727828272 a întrebat:

Buna, sunt într-o situație mai complicată cu prietenele mele, o să le numesc X și Y. Adevărul e că țin la ele mult, adică țineam, acum nu prea mai știu...suntem prietene de cam 5 ani. În primii ani ai prieteniei noastre Y era mai...ea era prietena calmă,timidă, căreia nu i se prea întâmplau lucruri,nu era foarte amuzanta, era mai matură,era ca o băbuța iar eu și X o numeam sora mai mare a grupului. Eu și X suntem mai nebune, radem mult, vorbim mult, suntem doua personalități hiperactive și ne certam des amândouă dar erau certuri banale,ne certam mai mult pentru ca ne plăcea și nu ne puteam certa cu Y pentru ca ea nu împărtășea același umor cu noi,ea mai mult era cea care ne împăca,dar nu ne deranja, prietenele nu trebuie mereu să semene și o iubeam așa cum era,pentru că așa era ea,și se potrivea în grupul nostru oricât de liniștită era ea. Totuși, încă din anul trecut observ ca se schimba și nu sunt sigură ca îmi place,nu îmi place sa o spun asa dar Y tot încearcă sa fie ca mine. A început sa ma copieze cu tot ce fac,cum ma îmbrac, cum vorbesc, mi-a furat și replicile și știu ca poate unii o sa creadă ca dramatizez, dar pe mine ma frustrează. La început mi s-a părut ca blufez dar într-o zi X îmi spune "nu vreau sa par rea dar de la un timp Y te copiază și e geloasa pe tine". Prietenia mea cu Y a devenit cam grea când în 2021 ea a cunoscut un băiat (primul băiat cu care a vorbit vreodata) și ii plăcea tare mult de el, vorbea toată ziua de el și numai despre el vorbea! Faza e ca acest băiat era un prieten de al meu și eu le făcusem cunoștință dar nu ma așteptasem sa îl placa,dar chiar și așa,în momentul in care mi-a spus ca îl place nu am mai vorbit absolut deloc cu acel băiat,ba chiar i-am dat și block, ca să se simtă ea sigura. Totuși, pe la sfârșitul acelui an,acest băiat ii spune Ei ca ma place pe mine și de atunci simt ca s-a ruinat totul. Ea a menționat de multe ori ca nu e supărată pe mine căci nu am nicio vina dar simt ca este deși nu înțeleg de ce. Eu nu am vorbit deloc cu acel băiat,nu i l-am furat, chiar și după ce a spus ca ma place, nu am avut treabă cu el. De atunci a început sa se poarta mai rece,doar cu mine, nu și cu X, și să își schimbe stilul total,încercând sa fie ca mine,ceea ce nu i se potrivește deloc. Y a început sa fie într-o competiție cu mine, vroia sa fie mai buna decât mine la orice făceam și nici nu ii ieșea. Când ieșeam în oraș cu ea și ii spuneam ca un băiat se uita la mine sarea repede sa zică ca ba nu! La ea s-a uitat! Am invitat-o pe ea și pe X la un bal la liceu, fiind acolo și un băiat de care îmi plăcea și de care le tot povesteam, și le-am spus ca am dansat cu el, iar Y a început sa nege ca cică "da sigur,ai dansat cu el fix când nu eram noi sa vedem". Tot încearcă sa nege când cineva ma place, când vorbeam cu un băiat acum câteva luni care chiar ma plăcea le-am întrebat și pe ele ce părere au de el,cum ar fi sa fie iubitul meu, iar ea a inceput sa bage o mie de scuze despre acel băiat cum ca e un prost ca nu ma merita etc etc. Nu suporta sa ii spun despre băieții care ma plac. Noi aveam o perioadă când ieșeam în fiecare vineri la un suc și vorbeam,și cum spuneam mai sus,ei nu prea i se întâmplau lucruri interesante,ea nu vorbea cu nimeni,nu ieșea nicăieri decât când o scoteam eu afara din casa,dar la un moment dat începe sa vorbească despre un coleg de al ei de care aparent se îndrăgostise. Și începe sa spună povesti despre el pe care chiar le-am crezut o perioada și am fost fericita pentru ea. Ne spunea despre cum se uita la ea,cum ii face complimente,cum a zis în fata clasei ca ea e frumoasa. Iar pana la urma aflu de la o colega de a ei pe care o întrebasem de chestiile astea,ca nu sau întâmplat niciodată,ca cica ei nici nu vorbesc.În fine,nu m-a interesat,dacă ea se simte mai bine trăind în minciuni,mai are și o vorba de a ei cum ca ea e o cuceritoare și ca mereu se uita băieți la ea pe strada dar ea nu îi va baga niciodată în seama pentru ca băieții sunt niște prosti,asta zice ea. Pe mine nu ma interesează de chestiile astea,pe mine ma enervează faptul ca încearcă sa fie ca mine,pentru cine a trecut prin același lucru știe cât de frustrant se simte și parca nu poți spune nimic pentru ca sunteți prietene și suna și cam ciudat "de ce ma copiezi". În fine,știu ca ea nu ma place deloc deși o ascunde,k da pe făcătură și se preface ca mi-e prietena la bine și la rău. Când îmi face cineva complimente se uita urat și mai ca se inverzeste de invidie. Nu vreau sa par nu știu cum,dar știu și ma consider o fata frumoasă și mi s-a mai spus ca sunt cam narcisista dar nu găsesc nimic rău în a te iubi. Într-o zi când eram cu X, Y și alta fata ne uitam la niște poze vechi cu noi și râdeam de ele,erau poze vechi și erau amuzante într-unul ciudat,râdeam toate inclusiv ea. Peste doua luni de zile se trezește sa spună "sa știi ca m-am supărat pe tine pentru ca ai ras la pozele alea în special de mine,pentru ca se vedea ca mie nu îmi plăcea și ca trebuia sa te opresti". Ma acuzat numai pe mine desi a ras toata lumea, si în plus s-a purtat de parca eu trebuia să-mi dau seama ca ea gândește ca nu ii place ce facem, trebuia sa îmi spună nu? dacă îmi spunea ca o deranjează ne opream! asta e un exemplu căci sunt 100 de evenimente la fel. Si faptul e ca se enervează numai și numai pe mine deși în multe cazuri nu eu sunt vinovata. Ce sa fac? Mai merita sa rămân prietena cu ea? Este cumva vreo problemă la mine?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar copilarii!
O sa cresteti si vei vedea ca atunci va folositi si creierasul ca s aganditi si s anul va mai certati sau sa va invidiati cum o faceti acum.
Daca nu va simtiti bine impreuna, nu va mai certati, ci rupeti prietenia si gata, ca nu trebuie sa fiti de acord una cu cealalta!

| carevaescu a răspuns:

Pui prea multa importanta pe trivialitati. Oamenii sunt mult mai importanti.

Cum zicea o persoana mai in varsta "pana si matele se cert in stomac". E inevitabil in orice relatie umana stransa.

Oamenii se schimba. E natural. Oamenii se imita, e normal.

Sfatul meu: chill si lasa lucrurile sa evolueze natural. Fii tu cea buna.

| McClaire a răspuns:

Sa stii ca si eu am trecut prin asta. Cand apare invidia, daca persoana nu se schimba, prietenia e terminata. Fata de care vorbesc eu incepea sa inventeze scenarii false extrem de asemanatoare cu ce ziceam eu. Si asta m-a facut sa ii spun in fata ca eu absolut nu mai suport prietenia asa. Am zis ca ori se schimba ori eu nu mai sunt prietena ei, pentru ca nu mai puteam detine controlul. Si la inceput s-a suparat si o perioada nu am mai vorbit dar acum ne intelegem bine. O prietenia din aceasta este toxica. Sincer, ar trebui sa ii spui in fata tot ce ai observat si daca nu se rezolva, cel mai bine e sa rupi prietenia, din partea mea laughing