| AndreeaIsabella a întrebat:

Buna!

Am o problema cu diriginta. Fiind la un liceu foarte strict, normal ca diriginții apuca cu toți dinții de o informație din viața noastră privată. Am terminat a 9 si acum la "începutul" -teoretic e mai mult sfarsitul- clasei a 10 m-am mutat pe științe sociale, eu fiind pe profil economic. Doamna diriginta de acum -profesoara de romana-, nu prea straculita.
Și cum am intrat în a 9 cu jumătate din colegii din generală, normal ca eram buni prieteni și având mai multe grupuri pe messenger (facebook), ne-am hotărât că în fiecare an să facem un grup nou.
Ei bine in vechea mea clasă o fostă colegă a consumat foarte multe mesaje, creditul ei fiind terminat, intrând în perioada aia de plată, mama ei i-a luat telefonul, iar noi fără să știm vorbeam în continuare pe grupul ala. În fine, iar sâmbătă fiind ședința cu părinții, s-a aflat de acest grup cu ajutorul mamei de mai sus. Am înțeles că a fost mare forfota în vechea mea clasă, printre care și eu, neavand prea multe mesaje, vechea mea diriginta a informato pe noua mea diriginta ca vorbesc cu cei din clasă ei pe grup si ca vorbesc în timpul orelor si mai si vorbesc cu niste cuvinte deloc adecvate.
Țin să precizez ca nu umblu mai deloc în timpul orelor pe telefon, pentru că suntem supravegheati din toate unghiurile posibile, având până și în baie și camere de cămin camere video; si de cuvinte jignitoare, au fost patru în total, plus ca nu sunt o fană a cuvintelor deloc plăcute.
Mama nu o suportă pe diriginta mea nouă, având în vedere că singura ședința pe care a fcaut-o a fost înainte de vacanță de Crăciun și i-a pus pe părinți să cânte colinde.
Diriginta i-a spus mamei că vorbesc foarte urat pe facebook pe acel grup (eu aratandu-i mamei mele mai apoi toată conversația mea pe acel grup). Mai mult de atât a vrut să intre și pe contul meu de facebook, eu având un cod de securitate, chiar dacă ai introdus numărul de telefon sau e-mail-ul si mi-ai aflat si parola. Mama a zis că următoarea ședință cu părinții să îi spun doamnei diriginte ca mama nu are chef să vină.
Recunosc, poate am greșit și eu vizavi de cuvintele urâte, dar au fost patru și au mai fost si prescurtate si in plus au mai fost si in timpul meu liber.
Și peste toate astea diriginta mea face o excursie, la care a ținut mortis să vin si eu, chiar dacă nu voiam, iar în urma cu doua săptămâni, școală noastră a participat la un marș al fericirii, iar după acest marș ne-am dus intr-o cafenea (nu dau nume); un fost coleg din vechea mea clasă și practic cel mai bun prieten al meu, cu o colega din clasa nouă au fumat de fata cu ea. Diriga nu avea nici o treaba nu o deranja fumul de țigară, nimic. La ședința ea a spus că: deocamdată știu că un coleg din vechea ei clasă ca fumează si in excursie am să văd eu daca ea fumează. Mama a spus că a spus cuvintele astea cu o răutate în ea. În plus mama știe ce părere am eu despre fumat si mai stie ca nu as pune o țigară în gură niciodată în viața mea chiar dacă am amandoi părinți sunt fumatori.
Luni sunt sigură sută la sută ca nu se lăsa fără să îmi spună ceva și așa nu prea facem romana la orele ei mai mult stăm. Deci concluzia? Nu e o profesoara de laudat, si vorba mamei mele după ședința: nu prea se pricepe să facă ședințe.
Asa ca as vrea si eu sa ii întorc moneda luni, pentru că chiar a fost o nesimțită la ședința. E o persoană cu doua fete.
Mama îmi spune să stau cuminte, deoarece ar fi în stare să imi scada nota la purtare, dar nu pot să stau liniștită.
As da funda la toate răspunsurile dacă aș putea, chiar dacă întrebarea mea e cam lungă laughing (recunosc), dar chiar as vrea sa aud si părerea voastra, ce ar trebui să fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi,atâta timp cât mama ta nu e supărată pe tine şi nu-ţi creează probleme acasă, nu înţeleg de ce te agiţi atât.
Diriginta asta a ta e cam lipsită şi plictisită de viaţa.
Ce vorbeşti şi cum vorbeşti cu cineva şi cu cine te împrieteneşti este fix problema ta.Tu îţi asumi ce faci, nu ea.

" ce ar trebui să fac?" - aici ţine doar de tine, dar ai cam două opţiuni : o laşi să te controleze pe facebook şi chestii, mai ceva decât mama ta, sau nu o laşi.

| AndreeaIsabella explică (pentru anonim_4396):

Normal ca mama mea nu e supărată, până la urma nu am ce sa ii ascund. Când despre diriginta ai dreptate. Însa mă agit pentru că a avut mult prea mult tupeu sa intre in viața mea personala

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaIsabella):

Înţeleg.
Nimănui nu-i place să-i fie spaţiul invadat fără voia sa.
Încearcă să-i pui un fel de zid faţă de tine( "nu vă priveşte", "este strict problema mea","mama ştie de asta" etc. ).
Până la urmă nu trebuie să-i dai ei explicaţii.

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Sunt tot felul de profesoare care abereaza care mai de care.
Daca as fi in locul tau i-as spune asa "Am o mama acasa, dumeavoastra multumiti-va sa-mi fiti doar profesoara, nu am nevoie de doua mame".

| Radu284 a răspuns:

Stai, a incercat diriginta sa iti sparga contul de facebook?

| delialove123 a răspuns (pentru Radu284):

Nu ca "a încercat" chiar a și reusit!

| Radu284 a răspuns (pentru delialove123):

Ok, si atunci de ce nu te-ai dus la ea si sa ii spui: Fa infectie de om, iti fac plangere penala la politie, si o sa infunzi puscaria!

Este foarte ilegal ce a facut, daca poti proba asta.