| anonim_4396 a întrebat:

De aproximativ 4 luni am o relatie cu o fata la care tin extrem de mult. Pe parcus am aflat ca aceasta fata a avut o mica tragedie inainte sa ne cunoastem, a fost fortata sa intretina relatii sexuale cu un barbat care fusese de curand eliberat din inchisoare tot pentru viol.
Imi doresc din suflet sa nu ma mai gandesc la acest lucru si sa ma bucur cu adevarat de aceasta relatie.
Astept niste sfaturi care ma vor ajuta. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cocodrilo a răspuns:

,,Sfatul" e sa te bucuri cu adevarat de relatie. Ce te impiedica?

Un sfat mai serios ar fi sa fii atent pentru ca in societatea româneasca (nu discut de alte societati aici) exista o doza mare de misoginism, de prejudecati, care intuneca mintea oamenilor si le complica existenta. Mai mult ca sigur ca nu ai avut cum sa scapi nici tu de aceste influente. Dar felul cum pui intrebarea dovedeste ca vrei sa apuci o directie buna. Uita-te in oglinda si incearca sa lucrezi la eventualele,, pete" pe care le ai. In România nu se invata la scoala cuvintul,, empatie" - e relativ nou, desi are vreo 100 de ani.

Iar,, mica tragedie" de care pomenesti pare a fi o mare tragedie peste care trebuie ea in primul rind sa treaca. Depinde cit de mult a afectat-o. Nu spune nimeni insa ca e OBLIGATA sa sufere pentru fara sa aiba nicio vina.
Poate ca va fi un noroc pentru ea ca tu vei fi alaturi. Depinde de tine. Daca esti gentleman, te vei pune pe tine pe planul doi si vei pune intrebarea din postura ei. Un sfirsit fericit ar fi ca in primul rind ea sa ajunga sa nu se gindeasca si apoi si tu. Daca ai dubii mai bine nu mai incurca continuind relatia.
Succes cu mica tragedie.

17 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Tu trebuie sa fi alaturi de ea si sa o faci sa se simta iubita iar de tragedia din trecut, lasa lucrurile asa cum sunt

| AnaBejenaru a răspuns:

Tu nu trebuie sa te gandesti la assta, tu trebuie sa fii cel care o va face sa uite prin ce a trecut, si care-i va schimba oarecum viata, de data asta in bine.Asta trebuie sa faci tu.

| h3r a răspuns:

Doamne ferește, viol?!
A fost violată sau șantajată?
Ești informat bine?
Cu tot respectul( și sper să greșesc eu), o fată violată sau care are parte de ceva asemănător nici prin cap nu s-ar mai gândi la o relație, la un bărbat lângă ea! A trecut foarte repede peste asta.
Ce s-a întâmplat?

| Oana92 a răspuns (pentru h3r):

Tot acelasi lucru e si daca a fost violata asa cum ne reprezentam in mod normal violul(cu lovituri si toate cele) si daca a fost santajata sa intretina relatii sexuale. Violul nu se refera neaparat la violenta actului sexual.

Si daca a facut terapie e posibil sa se fi vindecat. Sau e posibil sa fie atat de traumatizata incat sa caute in jurul ei barbati care sa ii ofere acelasi lucru si in cautarea ei de asa ceva se lipeste se orice barbat. Eu una sper sa fi facut terapie...

| h3r a răspuns (pentru Oana92):

Da, ai dreptate, nu a fost făcut nimic cu voință, însă o putea șantaja, iar ea în loc să lupte, a preferat sexul. Aici am vrut să ajung.
El probabil nu știe multe despre ce s-a întâmplat, nici noi nu știm.
Cât despre terapie, pentru multe femei atunci când vine vorba de așa ceva, nici măcar nu vor să audă. Sunt deplasate total de această lume.
Iar la a 2-a parte, țin să te contrazic. O femeie care pur și simplu era FEMEIE, ca să nu mai menționez iar de respect și de faptul că nu s-ar dărui oricui, să fie violată de un om animal... este traumatizant, de nedepăsit! Pentru nimic în lume n-o să aibă nevoie de un bărbat/partener lângă ea.
Multe dau în depresie, și odată cu aceasta... ele nu mai au viață. Cunosc 2 cazuri de viol, mi-e greu să vorbesc despre asta. Tocmai de aceea, sper că, dacă într-adevăr este adevărat ce a zis cel care a postat aici, ea să treacă repede peste asta și atunci când își amintește de trecut să nu simtă teamă, ci să aibă cine să o protejeze!
Sper ca toți cei care au o asemenea minte, să rămână fără sculă înainte de a pune ceva în aplicare.

| Oana92 a răspuns (pentru h3r):

Doar atat le-ai face? Hmmm..eu sunt mai diabolica, i-as tortura pana m-as plictisi...si ar dura cevabig grin

Si din pacate nu prea ai dreptata la chestia cu respingerea. Exista sindromul Stockholm care presupune ca victima ajunge sa-l simpatizeze pe atacator, apoi mai exista si fenomeul disonantei cognitive datorita caruia victima tinde sa gaseasca scuze atacatorului.Si tot din pacate chestiile astea nu tin de respect, ci de psihic si de cum reactioneaza mintea noastra. Faptul ca ea accepta un barbat langa ea poate fi si un mecanism de aparate, practic incearca sa uite, sa duca departe de constient ce s-a intamplat si face asta printr-o relatie. Plus ca si aceste femei au nevoie de suport emotional si poate ea l-a gasit in acest baiat.

E groaznic ca astfel de oameni mai au sansa sa vada si altceva in afara de niste gratii...

| h3r a răspuns (pentru Oana92):

Eu am spus din cele văzute, știute despre cele 2 cazuri.
Mi-e greu să cred cu totul altceva! Imposibil!

Ziceai ceva de torturare...păi nu am spus ce le-aș face eu laughing, însă indiferent cum am acționa amândouă cred că am ajunge la același rezultat, nu?

Astfel de persoane nu merită închisoarea, ci pur și simplu bătuți, chinuiți apoi dați cu sare pe răni.

| Oana92 a răspuns (pentru h3r):

Am lucrat intr-o asociatie care se ocupa cu astfel de cazuri si am vazut multe exemple:sad Si mai sunt si studenta la psiho si am explicatii logice pentru comportamentele lor. Dar nu are rost sa ne contrazicem, idee e oricum ca trebuie sa aiba mare grija cum se comporta cu ea pentru ca orice gest poate fi clikul care sa o destabilizeze poate chiar iremediabil.

Iar in legatura cu pedeapsa pentru ei...nu pot sa spun exact ce si cum, mi-ar suspenda contul. Oricum astia nu sunt barbati, nici macar animale nu sunt pentru ca eu una nu am auzit de vreo specie care isi abuzeaza partenerele...

| h3r a răspuns (pentru Oana92):

Important e faptul că asemenea oameni încă există și vor face rău în continuare...

| Oana92 a răspuns (pentru h3r):

Da, lucru foarte trist. Dar si societatea le hraneste mintea bolnava. Am facut greseala sa ma uit din mers la a serbian film. Doar o minte bolnava a putut sa regizeze un film in care un barbat violeaza un copil in primul minut dupa ce s-a nascut. Cam ce se intampla daca un individ bolnav vede asa un film? Vede ca se poate si vrea sa incerce...si se ajunge la cazul de acum vreo 2 luni in care un tip si-a violat nepotica de 2 luni!

| h3r a răspuns (pentru Oana92):

Nu înțeleg de ce sunt "lăsate" pe piață anumite filme, videoclip-uri, știri etc!
Ai dreptate, societatea...
Sau un tată să-și violeze propia fiică? Doamne ferește-ne!
Dar acestea sunt cazuri de oameni bolnavi, retarzi mintal!

Și totuși, ce mai poți spune atunci când auzi că la fiecare colț de stradă, o fată( fie ea minoră sau nu) este violată totuși de un puștan dinastă până în 25 de ani?! Jegos!

| Oana92 a răspuns:

Si ce anume nu te lasa sa te bucuri? Faptul ca nu e virgina sau faptul ca a trecut prin asa o suferinta?

Daca o iubesti poarta-te normal cu ea, ca si cum nu ai fi aflat nimic, ea sigur nu isi doreste mila ta. Dar ai grija sa nu fortezi nota in intimitate daca ea nu vrea si incearca sa intelegi, chiar daca e greu, anumite gesturi/comportamente ale ei. Cu adevarat a trecut print-o drama...

Daca nu o iubesti cel mai bine e sa pui capat relatiei si sa nu ii creezi o trauma suplimentara. Cum ziceam si mai sus, a suferit destul...

| Pitzipoanca a răspuns:

Fortata cum?
Daca e viol, de ce nu a depus plangere?

Problema ta nu e tragedia ei, ci subconstientul tau e racait de faptul ca a facut-o cu altul inaintea ta, de faptul ca nu mai e virgina.
Man up.

| LovellyAngel a răspuns:

Mica tragedie? Tu ai vazut ce ai scris, baiete?

| Miky1 a răspuns:

E o fata marcata. Daca tii intr-adevar la ea, sa-i stai alaturi, daca nu..nu avea complexe pe mai incolo..gandeste-te bine..are apucaturi..sau incepe sa-i placa.

| Earthroot a răspuns:

Cocodrilo si oana92 bine ti-au spus!
Arata-i tu ca esti diferit si o sa vezi ca cu timpul o sa te bucure mult relatia.

Răspuns utilizator avertizat