| anonim_4396 a întrebat:

Am o curiozitate. Dacă întrețin relații sexuale cu un bărbat (de la 18 in sus) și eu am 15 ani, îmi doresc și eu același lucru, deci nu se pune problema de viol sau etc, acea persoană poate intra la închisoare pentru pedofilie/tentativă de viol?(Dacă descoperă cineva)

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 15 ani nu ai discernamant, deci faptul ca tu iti doresti nu inseamna nimic. Sigur ca baiatul va face inchisoare (chiar de curand am participat la un astfel de caz) pentru ca tu, daca ai avea discernamant, nu ai accepta sa faci sex la o varsta atat de mica. Simplu fapt ca o faci e dovada certa ca nu ai discernamant si ca acordul tau este lispit de valoare. De descoperit, va descoperi ginecologul. Tu esti obligata sa discuti cu parintii tai inainte de a-ti incepe viata sexuala si apoi, in prima luna, sa te duci la ginecolog insotita de unul dintre ei. Ginecologul va anunta automat procuratura. Parintii tai pot da o declaratie scrisa prin care sa afirme ca ei stiu, sunt de acord si isi asuma toate responsabilitatile legale, declaratie care il va salva pe partenerul tau de inchisoare (daca este semnata de ambii parinti).

| mgtow a răspuns:

Da el comite o infractiune cu tine cand faceti sex dar daca nu zici nimic si nimeni nu afla nu e problema.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Intervalul de vârstă 15-16 e foarte dubios reglementat de codul penal.
În principiu pentru persoane între 7 şi 14 ani, Codul Penal e foarte clar - faci bulău de-ţi sar capacele.
La fel, pentru persoane peste 16 ani, este la fel de clar şi anume că relaţii consensuale nu constituie corupere sau orice alt tip de infarcţiune.
Însă cu vârsta de 15 ani e tare complicat pentru că există legi care permit fetelor la 15 ani să se căsătorească cu un partener major astfel că... e destul de dubios.
În principiu, nu păţeşte nimeni nimic din punct de vedere legal decât dacă-l reclami tu sau părinţii tăi. Deşi şi în cazul în care părinţii tăi îl vor reclama, declaraţia ta conform căreia raportul sexual a fost consensual, va cântări greu în eventuala anchetă.
Salut.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@Brigalea: Ştiu că nu-ţi place când îţi zic.
Dar, s-a citat şi mai sus din Codul Penal.
Pe bune, lucrurile CHIAR NU STAU AŞA cum zici tu.
Şi-n plus, dacă ar fi aşa, o mare parte din populaţia României ar fi la mititica sau eliberată sub control judiciar.
Lucrurile nu MAI stau aşa. Ce spui tu e foarte adevărat, dar nu în România în 2011!

| valy a răspuns:

Daca tu depui plangere, este logic ca poate merge la racoare.
Dar daca nu este nici o plangere din partea ta.nu se intampla nimic.
Dar preferabil ar fi sa mai astepti vreo 2 ani macar pana sa ai primul act sexual crezand ca el va ramane langa tine pentru tot restul vietii.
Pana la 22-28 cand ai sa gasesti un barbat potrivit daca nu ai sa stii sa ai grija de tine. o sa aiba baietii o parere foarte proasta despre tine.
Eu zic sa mai astepti.deoarece nici nu esti pregatita corporal pentru o relaxie sexuala.
Ai mare grija de tine si daca te hotarasti sa o faci macar protejati-va.
Un prezervativ sau o pastila de anticonceptional iti poate salva viata.

| Spinoasa a răspuns:

Din cate stiu eu da.Trebuie sa ai 16 ani si daca tu declari ca ai fost de acord, no problem! Pana atunci deci mai asteapta un an. Fundita?:d

| dorutza_9395 a răspuns:

Conform Art. 218. -
(1) Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit
vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare strictă de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit
sau de acelaşi sex a cărei vârstă este între 15 şi 18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau
curator, ori de supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de
calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa
asupra acesteia.
Concluzia mea este ca nu poate face inchisoare, si asta fiindca faptul ca si tu ai vrut va fi o cauza atenuanta, ceea ce ii va reduce pedeapsa foarte mult.Probabil ti se vor da teste psihologice pentru a vedea gradul tau de maturitate pentru a lamuri cat va lua in calcul ceea ce vei spune.

| AndaAndore a răspuns:

Haideti frate oh go on Acum 3 sferturi din fete au relatii sexuale fiind minore si n`am auzit sa intre cineva la inchisoare pentru asta. Daca tu ai vrut, si nu l`ai considerat un viol, mergi mai departe.winking

| Ionut_1824 a răspuns:

Daca se afla, si se depune plangere de catre parinti, rude sau stiu eu...acea persoana poate avea probleme mari.La varsta asta este cam greu cu "mi-am dorit".

| LUuuuci a răspuns:

Nu gandii "ca si tu ai vrut", judecatorul nu gandeste asa pune in fata faptul ca el trebuia sa gandeasca in locul amandurora fiind considerat un om "copt" iar tu o "mandra" care nu are capacitate deplina de a lua decizii in privinta vietii ei deoarece esti minora si parinti te au in grija! Daca tu il denunti si el apare in fata judecatorilor "da si ea a vrut" e=0. Daca nu ii depui o plangere si nu afla ai tai sa o faca ei nu se intampla nimic daca da...

| DaDaAndrei a răspuns:

Daca nu-l denuntzi nu se intampla nimic...normal asa ar fi sa intre la categoria corupere de minori pentru ca se presupune ca esti prea tanar/a pentru ati da seama de actiunile pe care le iei si de gravitatea stuatiei.Shi stai calama nu esti sigurul caz sunt sute de mii de cazuri de astea numai in Romania daca nu mai multe daca nu se ingrijoreaza el tu n`ai dc sa o faci. Oricum daca afla cineva nu are cum sa demonstreze lucrul asta happy

| Lizuka a răspuns:

Pai, poate avea probleme pentru ca intretine relatii sexuale cu minore! Si nu e bine! Mai mare de 18 ani, nu te'as sfatuii sa ai un iubit. La varsta ta e bun unu de 18/19 maxim. Altu mai mare are alte placeri, pretentii si chestii in cap pe care tu nu i le poti oferii! fa ce vrei, dar ai grija. in caz de ramai insarcinata sau iei vreo boala. atunci sunt probleme, si in familie si si cu el. ca cine stie unde ajunge.