| ioanamaria255 a întrebat:

Buna! De câteva săptămâni simt ca partenerul meu e rece și distant cu mine. Și sa va zic de ce...
Când e acasă abia dacă ma baga in seama, ori sta pe telefon ori sta și se joaca pe pc.
La relațiile sexuale ce sa mai zic, cu atât mai repede cu atât mai bine, ma simt ca și o prostituata nici pic de trandete nimic!
Nici când sunt la lucru nu imi mai scrie ca înainte, 3-4 cuvinte și atât.
Eu am tot încercat sa mai vorbesc cu el sau dacă ii arătam ceva nu se uita ca și cum nu as exista. Eu am senzația ca ori ma înșeală ori nu știu ce sa mai înțeleg. Peste 2 zile facem 8 ani de relație, am înțeles ca la un moment dat apare monotonia dar eu încerc pe cât posibil sau fiu mai iubitoare. Voi ce părere sa aveți? Sa fiu la fel cu el sa văd cum reacționează?

32 răspunsuri:
| FilipSorin a răspuns:

Sfatul meu este sa mai aștepți ceva timp, poate este de moment, ofera-i desigur mai mult iubire, fa chestii care o sa ii placa si ii plac si nu fi rece ca el so astea. Nu ajuta, roaga l pe Dumnezeu sa te ajute, El te va ajuta

| ioanamaria255 explică (pentru FilipSorin):

Am încercat sa ii ofer iubire afecțiune dar in zadar simt ca o fac degeaba

| FilipSorin a răspuns (pentru ioanamaria255):

Înțeleg :/
Roagă-te la Dumnezeu sa te ajute, El ajuta mereu

| ioanamaria255 explică (pentru FilipSorin):

De câte ori m-am rugat in acești ani dar nu sa semne sa ma ajute prea mult...

| FilipSorin a răspuns (pentru ioanamaria255):

Mai roagă-te, doar ai credința

| Negoiu a răspuns:

I-ați un amant (părerea mea) și nu vei mai simți atâta frustrare, lasă timpul să "lucreze" și dacă nu revine la sentimente de dragoste față de tine atunci închei relația și gata, așa nu se poate!

| ioanamaria255 explică (pentru Negoiu):

Nu știu ce sa zic ma gândeam la treaba cu amantul dar nu îmi sta in fire adică nu pot sa mint pe cineva prefer sa zic in fata ce simt

| dariaflorina a răspuns (pentru ioanamaria255):

Pai atunci nu îți face amant, cel mai bine îl lași pe el că și așa prea fericita nu văd că mai esti și după îți poți găsi pe altcineva.

| ioanamaria255 explică (pentru dariaflorina):

Cam așa e... e nevoie de timp sa te vindeci in astfel de situatii

| dariaflorina a răspuns (pentru ioanamaria255):

Da,este nevoie de timp de vindecare, dar nici cu un om care nu mai ține la tine nu mai poți sta, timpul acela de vindecare merită, sigur vei întâlni un om bun happy

| Alexandru3131 a răspuns:

Poate te-a inselat deja de mult timp, si abia acum ti-ai dat seama ca e plictisit de tine. Sigur v-ati luat/ casatorit împreună de tineri, si e posibil ca, el, sa nu fi apucat sa experimenteze tot ce si-ar fi dorit, astfel a ajuns sa se plictiseasca de tine si sa caute atentia altor femei.
La stadiul in care a ajuns relatia voastra, e aproape imposibil de crezut ca ar mai putea reveni totul la cum era candva. Ciorba reîncălzită știi și tu ca nu va mai avea același gust niciodată.
Crezi ca, peste noapte, se va întâmpla o minune, si maine te va astepta acasa cu petale de trandafir si lumanari parfumate? Ia-ti gandul!
Asta e. Poate nu e sortit sa fie al tau.
Nu te merita, daca se comporta asa. Nu mai sta ca disperata dupa fundul lui. Nu crezi ca meriti ceva mai bun? Ai de gand sa stai asa toata viata, intr-o relație care nu duce nicăieri? Esti femeie, iar asta înseamnă ca, si maine daca ai vrea, ti-ai putea gasi pe altul. Nu dispera, fii isteata, ia atitudine, si ai macar putin respect față de tine.

| ioanamaria255 explică (pentru Alexandru3131):

Pai a făcut-o...ma gândeam și eu ca poate e plictisit de mine dar de ce mai continui relația? Sa vezi ca îți bati joc de un om care nu ți-a greșit cu nimic? Da, ne-am luat de tineri dar nu e ca și cum suntem singurii, sunt atâția care au rel frumoase și la vremea actuala. Ma gândeam sa pun punct dar sti ca nu e ușor după 8 ani și primul meu barbat din viața mea. I-am spus acum dimineața ce ma doare înainte sa plece la servici și începe sa rada sa îmi zică ca "ce te-o apucat femeie dintr-o data" iar când i-am zis ca eu cred ca ai pe altcineva a zis ca iar încep cu prostiile și sa nu ii stric dispoziția înainte sa plece la servici și după a plecat. Chiar nu știu ce sa mai fac sincer si nici nu am cu cine sa ma consult de aceea am si apelat aici sad

| Alexandru3131 a răspuns (pentru ioanamaria255):

Eu iti recomand sa vezi ce iese din treaba aceea cu dentistul, ca ai zis ca dadea semne ca te place.
Nu e usor dupa 8 ani, dar asta nu inseamna ca trebuie sa stai toata viata cu el. Mai stai asa cativa zeci de ani, apoi vei regreta ca nu ai luat masuri la momentul potrivit.

| ioanamaria255 explică (pentru Alexandru3131):

Nu mai lucrează la cabinet acel dentist dar regret ca poate am ratat ceva frumos...

| dariaflorina a răspuns (pentru ioanamaria255):

Este clar că nu ii pasa de tine. Sfatul meu este sa ii spui că tu nu mai poți continua așa relație și dacă iarăși rade cel mai bine, chiar daca nu este ușor să o spun, încearcă să iti găsești puterea interioara sa îl lași, nu te merită.

| Alexandru3131 a răspuns (pentru ioanamaria255):

Presupun ca esti tanara, sigur ai sub 30 de ani. Si, chiar daca nu ai fi, ai sanse sa gasesti oricand pe altcineva, fiindca esti femeie.
Si, nu mai poti sa dai de acel dentist? Cauta-l pe Facebook sau pe Instagram, ca sigur trebuie sa aiba cont.

| ioanamaria255 explică (pentru dariaflorina):

Am sa ii spun tot ce ma doare și ca dacă mai continua așa pun punct.

| ioanamaria255 explică (pentru Alexandru3131):

Da, am 24 de ani. L-am găsit pe Facebook dar nu ma bag ca poate între timp și-a făcut o iubita

| Alexandru3131 a răspuns (pentru ioanamaria255):

Multi inainte, Ioana. Esti foarte tanara. Inca iti poti schimba viata in bine. Nu ai niciun viitor cu baiatul de acum. Nu te merita. E evident ca nu va mai intelegeti. Doar va chinuiti unul pe celălalt, mai ales el pe tine.
Fii discreta cu dentistul. Nu trisa te dai la el din prima. Ia-o usor. Da-i mesaj, intreaba-l ce face, daca mai e dentist, daca (sanki) te poti programa la o consultație periodica, si vezi cum reacționează, mai ales in clipa cand il vezi iar. Esti femeie, ai idei mai multe ca mine.

| dariaflorina a răspuns:

Deci clar ceva se întâmplă cu el. Ori are probleme și se ascunde de tine, încearcă să ai o discuție cu el, ori chiar te înșeală (eu nu exclud ), dar ceea ce ne ai expus noua aici ar trebui sa ii spui și lui. Încearcă să fi tandra cu el, sa faci gesturi romantice, sa ai răbdare cu el chiar daca esti nervoasa pe situație. Sper sa se rezolve problemahappy

| ioanamaria255 explică (pentru dariaflorina):

De multe ori i-am spus dacă are ceva probleme sa discute cu mine. Și la inselat nici eu nu exclud deoarece a mai călcat strâmb... i-am spus chiar in dimineața asta și răspunsul a fost ca "Ce ai femeie, ce te-a apucat așa dintr-o data?" I-am zis cum ma simt și când i-am zis ca poate ai pe alta a plecat la lucru (trebuia sa plece) i-am zis in mesaje ca nu o înțeles nimic din ce i-am spus si răspunsul lui a fost "ce nu am înțeles?" Ce sa mai cred ca nu îl interesează? Eu zic ca am fost destul de clară...

| dariaflorina a răspuns (pentru ioanamaria255):

Ai fost foarte clară după părerea mea și cred că te tratează în bătaie de joc. Păcat de acel dentist daca spui că a plecat...
Nu ai vreun număr de telefon,ceva?
Eu spun că este destul de greu in situația asta, și dacă când i ai spus că are pe alta a plecat, e clar, îți dau un sfat, poate pare ciudat, dar eu spun să l urmărești. Sa vezi ce se întâmplă și unde se duce, daca ție ți se pare ceva ciudat

| dariaflorina a răspuns (pentru ioanamaria255):

Dar a călcat strâmb în relația voastră sau in alte relații? Daca in a voastră, e clar... trebuie sa fugi!

| ioanamaria255 explică (pentru dariaflorina):

Nu mai am niciun număr... nu mi se pare ciudat am mai făcut asta. Dar cam greu ca el lucra la un restaurant ca bucătar și clar când vin ma vede, doar când sunt la lucru poate pleacă fără sa știu dar nu pot sa îmi iau zi libera sa îl urmăresc pe el. poate par nebuna dar m-am gândit la camera ascunsa pentru liniștea mea vorba aia faci orice

| ioanamaria255 explică (pentru dariaflorina):

Da, in relația noastră de restul nu știu pentru ca e prima lui relatie de lunga durata el înainte schimba femeile ca pe ciorapi dar totuși acum nu mai are 16 ani, face 27...

| dariaflorina a răspuns (pentru ioanamaria255):

Nu esti nebuna deloc în situațiile astea. Cel mai bine pui camera ascunsa, dar el nu este la serviciu ziua? Nu lucrează ziua?

| dariaflorina a răspuns (pentru ioanamaria255):

Eu nu știu ce să spun...cel mai bine ori încerci să faci cumva sa îl urmărești sau sa pui o prietena, ori camera ascunsa cum ai spus.sau sa ii verifici mesajele.

| ioanamaria255 explică (pentru dariaflorina):

2 zile lucrează 2 zile sta acasă de la 10 dimineața pana la 9 jumate seara

| ioanamaria255 explică (pentru dariaflorina):

O sa încerc sa îl urmăresc și de mesaje i-am verificat ca noi avem Facebook comun

| dariaflorina a răspuns (pentru ioanamaria255):

Înțeleg.

| dariaflorina a răspuns (pentru ioanamaria255):

Pai daca ai verificat și nu este nimic ar fi ok dar nu te baza pe asta, ca nu e nimic acolo că le poate ascunde, ori daca nu te înșeală, înseamnă că nu prea respectă el femeile, sau nu știu

| RonaldoGOAT a răspuns:

Inteleg perfect situatia. Si eu m-am plictisit de iubita mea dupa un timp (aprox 5 min) am fost nevoit impotriva vointei mele s o insel. Singurl gand pe care l aveam era sa ajung acasa sa ma joc Fortnite.