| anonim_4396 a întrebat:

De câteva zile am scurgeri maro spre roz. Luni am fost la medic și mi-a făcut testul Papanicolau. Eu am chist pe ovarul stâng de 2.8/2,2 având în mai de 3, 3/3, 0. Iau anticoncepționalele Qlaira, sufăr de endometrioza. Am fost operată în 2015 de chist pe ovarul drept, jumătate din ovar îmi e scos. Acuma am fost la control și mi-a recomandat sa fac pauza de 3 luni de zile dar mă deranjează scurgerile alea. Menstruația trebuie să-mi vină în data de 24 septembrie. Dacă e să fie probleme, vor apărea la test, nu?
Această boală o am de 2 ani și tot umblu dar nimeni nu știe ce să-mi facă. Cineva mi-a spus să mă operez și să-mi scot toate afară că și așa nu pot face copii. Undeva mai am o speranță, mică dar o am...

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Din păcate noi nu stim, numai medicii știu, cel mai bine mergi sa te consulte un medic ginecolog bun, că el o sa i ti dea tratament si diagnostic, tu ce varsta ai? Multumesc! sanatate multă.

| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia ta, se poate afirma fara a gresi ca practic este imposibil ca cineva indiferent cine ar fi acesta, dar care NU te-a consultat in mod direct si efectiv, sa-ti poata oferi un raspuns obiectiv si la subiect. Endometrioza si sindromul SOPC, pot fi tinute sub control, chiar daca nu se pot trata complet si definitiv. Multa sanatate!