| anonim_4396 a întrebat:

De câteva zile ma doare rau ovarul stâng. Am fost la medic în primăvara și mi-a zis fa am endometrioza și ca trebuie sa ma operez. Am fost la endocrinologie și mi-a recomandat 1 an de zile anticoncepționale karissa. Desigur ca am făcut analizele și nu am sindromul ovarelor polichistice. Si ca testosteronul îmi e puțin mare dar sa nu ma îngrijorez. Oricum nu stiu ce sa fac. Ma doare ovarul de mi vine sa îl scot afară. Acum 2 ani am fost operata tot la ovare dar de data asta la dreptul. Si sunt tăiată ca o cezariana. Chiar nu știu ce sa fac. Mi sa zic ca sunt ceva tratament dar nu-mi asigura ca mi trece. Si costa 500 de lei. Acuma nu știu. Ma țin de tratamentul cu anticoncepționale dar nu simt nimic. Si coșuri am multe. Nu simt sa mi facă ceva bine. Relații sexuale nu am. Nici nu pot sa am ca îmi e frica ca daca ma doare doare pe sub burtă.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Singurul lucru pe care-l poti face in cazul tau, este cel de a continua sa-ti administrezi in mod corect pastilele AC, fiindca doar urmand tratamentl prescris si procedand astfel poti spera ca incearcarile de a ti se ameliora/rezolva dereglarea hormonala care produce mult prea mult testosteron in organismul tau. Pe intreaga perioada de administrare corecta a pastilelor AC se pot intretine contacte sexului neprotejate (in cazul in care vei dori) fiindca in organismul tau protectia contraceptiva este asigurata in proportie de peste 99, 4%. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Le iau in fiecare zi, dar nu mi se pare sa faca ceva bine. Acum o sa vad eu cand merg la medic la control.
Multumesc, asemenea iti doresc.

1 răspuns: