| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața, TPU. Ieri am fost la medicul ginecolog si mi-a găsit un chist pe ovarul stâng. Eu acum 2 ani am fost operată la dreptul. Dar acum mi-a zis ca am un chist ovarian endometric sau asa. Ce provoacă infertilitatea. Am plâns dar se pare ca singura cale e sa ma operez. Poate sa-mi de-a tratament 3 luni dar costă foarte mult. Mi-a recomandat sa ma duc la medicul endocrinolog si trebuie sa mi fac nu stiu ce analize. Dar dacă imi va da medicul endocrinolog tratament imi va trece? Nu As vrea din nou sa fiu operată. Si imi doresc foarte mult sa pot sa fac copii. Desi am doar 23 de ani, mai încolo ma refer
Oricum credeți ca e legătura? Imi va trece cu tratamentul de la endocrinolog?
Mulțumesc!
O zi frumoasă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la medicul endocrinolog si fa tratamentul.
Daca chistul nu este mare, se poate incerca indepartarea in asa fel incat sa ramai fertila.
In caz contrar mai ramane varianta fecundarii artificiale ale ovulelor, dar sunt procedee costisitoare.
Problema cea mai mare este insa posibilitatea de a dezvolta un cancer, in care se neglijeaza chisturile.
IIn orice caz, va trebui sa faci in continuare consultari periodice, la intervale maxime de 1 an!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Chistul are 4.3 cm. E destul de mare. Sper sa-mi treacă cu tratamentul de la endocrinolog si sa nu mai trebuiască sa ma operez. :-(. Mai am 2 operații destul de mari nu mai vreau alta. Desi sunt tânără poate am norocul să scap. :-( :-(.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne ajuta!
Iti doresc insanatosire si copii multi, frumosi si sanatosi!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Mulțumesc, daca voi putea fii.