| anonim_4396 a întrebat:

Bună.De cateva zile ma mananca in zona intima si ma doare vaginul in timpul actului sexual.Care credeti ca ar fi cauza si ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Disconfortul semnalat de obicei este urmarea unei anumite/posibile infectii vaginale sau urogenitale in cazul in care apare si durerea in momentul penetrarii vaginului din timpul actului sexual. Determinarea naturii agentului patogen care provoca infectia se poate face doar prin analizarea in laborator a secretiei tale vaginale. Din acest motiv trebuie sa apelezi in mod obligatoriu la serviciile medicului de familie care sa te trimita la un cabinet ginecologic pentru a fi consultata de un medic ginecolog care sa-ti preleveze probele necesare. Infectiile de aceasta natura pot fi provocate de mai multi agenti patogeni; un microb din zona anala ajuns in zona vulvara prin stergerea incorecta a fundului sau a "pasaricii" dupa urinare, poate fi cazata de un microb dezvoltat pe lenjeria intima, sau de o posibila ciuperca (candida albicans) sau de schimbari ale florei vaginale datorate modificarii pH-ului vaginal. Fiind atat de multe posibilitati nu se poate folosi o medicatie "dupa ureche" sau din auzite, si ca atare trebuie sa fii consultata de catre un medic ginecolog. In concluzie discutia sau consultatia ginecologica devine necesara si obligatorie. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Ai o infectie

| RAY a răspuns:

O infectie vaginala, du-te la ginecolog maine

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa descrierea facuta este vorba de o infectie cu transmitere sexuala.
Mergi urgent la un consult ginecologic!