| Sara123qxp a întrebat:

Buna! Am 13 ani, sunt fata si de cateva zile ma mananca in zona intima. Nu mi-a venit inca menstruatia. Credeti ca ar putea avea legatura cu venirea acesteia?

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cel mai probabil este o infectie si ar trebui mers la medicul ginecolog pentru asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Mancarimile pasaricii au legatura cu igiena, pentru cele care nu au viata sexuala si nici boli BTS.
Spala-te dimineata si seara cu apa calda si sapun si schimba chilotul.
Evita sa porti chiloti supraelastici ca aceeia dau alergi si iritatii.
Iritatia pasaricii nu are nici in clin sau maneca cu menstruatia care oricum nu ti-a venit ci strict cu igiena locala.

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e nu. Unde este senzatia de mancarime? Daca e in exterior ai grija ce sapun folosesti(preferabil fara parfum) si aplica ceai de musetel. Daca tot persista sau senzatia e chiar in interior, atunci trebuie sa vorbesti cu mama ta si sa mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aplica spălături cu ceai de mușețel și bicarbonat de sodiu. Poate sa fie de asemenea o infecție urinară.