| Verij a întrebat:

Buna, de o saptamana am o scurgere transparenta, care ar fi problema?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca esti fata si ai ciclu menstrual si in cazul in care esti pe la mijlocul ciclului (intre 2 menstruatii), este posibil ca acea scurgere sa reprezinte mucusul cervical fertil care este produs de organism in perioada zilelor situate inaintea si in timpul ovulatiei. Sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Ești fată?

| LionTrap a răspuns:

O serie de factori si/sau afectiuni ginecologice pot determina modificari ale consistentei si aspectului acestor scurgeri, caz in care este necesar consulutul medicului ginecolog.

Principalele cauze neinfectioase pot fi de natura fiziologica, ca existenta polipilor cervicali, a unor corpi straini (de exemplu un tampon intern), dermatita vulvara, tumori maligne genitale (de exemplu cancer de col, uter sau cancer ovarian).

Daca sunt de natura infectioasa, dar fara sa fie boli cu transmitere infectioasa (BTS), cauzele scurgerilor vaginale pot fi fie o vaginoza bacteriana (comuna femeilor active sexual), fie o infectie candidozica (aparuta in urma unei suprapopulari cu Candida albicans).

Cauzele scurgerilor vaginale pot fi si bolile cu transmitere sexuala: Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis.

Factorii de risc
Toate femeile au secretii vaginale. Modificarile acestora pot avea cauze multiple, incluzand ciclul menstrual, stresul emotional si fizic, alimentatia, aparitia unei sarcini, folosirea unor medicamente.

sus
Simptomele secretiilor vaginale normale
O scurgere vaginala normala variaza in functie de ciclul menstrual si poate fi de culoare alba, usor galbuie sau clara, transparenta. De asemenea, inainte de declansarea menstruatiei, aceasta poate avea o culoare maronie. Are un miros usor acid, dar fara a fi simtit de persoanele din jur. Atat timp cat aceste secretii au aceste caracteristici, sunt semne ca vaginul este sanatos.

sus
Investigatii radioimagistice si de laborator
Recoltarea produselor patologice se efectueaza in cabinetele de ginecologie, folosind un instrumentar potrivit. Se recolteaza pe tampoane si/sau lame de microscop.

sus
Diagnosticul in cazul scurgerilor vaginale anormale
Simptomele care arata ca au avut loc niste modificari – fie vorbim de o crestere a cantitatii de secretii, fie devin purulente, de culoare verzuie, mirositoare, acompaniate de sangerari, mancarimi, arsuri – impun controlul medical de specialitate.

sus
Tratamentul in cazul secretiilor vaginale anormale
Secretiile vaginale anormale necesita inainte de toate un diagnostic precis si apoi de un tratament prescris de medicul ginecolog. Tratamentul afectiunii consta in administrarea de medicamente orale, unguente, ovule sau irigatii. Tratamentul bolilor cu transmitere sexuala necesita identificarea si tratarea partenerilor sexuali infectati.

sus
Evolutie, Complicatii, Profilaxie
Infectia netratata poate duce la aparitia complicatiilor si, pe termen lung, la infertilitate. Dupa un regim medicamentos adecvat, vaginoza bacteriana se vindeca in proportie mare, dar de cele mai multe ori afectiunea recidiveaza. Candidoza are o rata de vindecare de 80%, iar Trichomonas are o rata de vindecare de 90-95%.

Recomandari medicale
Evitarea purtarii lenjeriei din material sintetic ori foarte stramte, precum si o igiena corecta care spune ca spalaturile vaginale nu ar trebui facute zilnic pentru ca influenteaza ph-ul florei vaginale, crescand riscul de aparitie a unor afectiuni vaginale, precum si folosirea unor produse cosmetice intravaginale cu Ph neutru, fara parfum, evitarea sexului neprotejat sunt recomandari de care fiecare femeie este bine sa tina cont.

| Boomboombaw a răspuns:

Ești fata sau baiat?