| anonim_4396 a întrebat:

De o vreme, cam de vreun an, parca am o cantitate mai mare de lichid vaginal, e foarte deranjant, chiar daca folosesc acele absorbante zilnice. Sunt nevoita sa ma spal si de 2 3 ori pe zi, iar daca nu o fac, am mâncărimi. In unele momente ale lunii, are si un miros aparte, nu neapărat neplăcut, dar am impresia ca toti din jurul meu il pot simți si e jenant. E normal? Voi aveți la fel, fetelor? Mulțumesc!

11 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Bănuiesc că este normal. Din câte am ințeles, in cazul in care lichidul respectiv se prezintă intr-o culoare mai inchisă, in acel caz ar putea exista o problemă.
Da, la fel se intâmplă și in cazul meu.

| Valentina8 a răspuns:

Si eu aveam... si ma simteam tare urat mai ales cand mergeam la scoala si trebuia sa petrec 6 ore in felul acela. Insa la mine s-a schimbat totul de cand iau anticonceptionale. Nu stiu daca au legatura cu asta, dar eram in aceeasi situatie si acum se intampla doat 1 maxim 2ori pe luna. Incearca si tu, in plus iti va regla si ciclul menstrual

| anonim_4396 explică (pentru Valentina8):

Eu știam că anticoncepționalele nu sunt sănătoase...în plus, am auzit că îngrașă.

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur ca au efecte adverse daca tu intai nu iti faci niste analize pentru a stii care sunt compatibile cu corpul tau. Am 50kg simt ca am atat de o viata. am 18 ani si nu m-au facut nici sa ma ingras nici sa slabesc aceste pastile. Ba mai mult, doar m-au ajutat. 1-In reglarea menstruatiei 2-m-o scapat si de acel lichid "mult"de care vorbesti 3-protejeaza impotriva unei sarcini nedorite. 3Beneficii intr o pastiluta pe care o iei zi de zi. Important e sa le iei pe cele care iti sunt recomandate tie.

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Du te la un doctor care sa te sfatuiasca, nu citi pe net, si nici nu te lua dupa gura lumii

| anonim_4396 explică (pentru Valentina8):

Nu am de gând să iau așa ceva...

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci poti oricum sa te duci la ginecolog si sa discuti despre problema ta, poate-ti va recomanda ceva mai natural cum ar fi ceaiuri, sau iti va recomanda sa eviti anumite alimente pe care sa le consumi. Oricum ar fi, daca secretiile tale vaginale consideri ca sunt anormale trebuie sa mergi la ginecolog sa ti spuna un DIAGNOSTIC PRECIS ca mai apoi sa poata fi tratat. Nu vei gasi raspuns la aceasta problema prin intermediul unei retele sau prin "cautari" pe internet.

| anonim_4396 explică (pentru Valentina8):

Nu eu am pus întrebarea. laughing Dar mulțumesc pentru bunăvoința de a da un răspuns care să ajute! happy O să îl citească fata care a întrebat...

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa faca bine sa mearga la gineclog macar de 2ori pe an. Daca e doamne fereste o problema serioasa? Asteapta sa se agraveze problema ca mai apoi sa fie in ultimul stadiu in care nu se poate face nimic? Nu ne jucam cu sanatatea.
Pentru putin!:* Noroc!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum 2 ore | Crissi99 a răspuns (pentru Valentina8):
Eu știam că anticoncepționalele nu sunt sănătoase...în plus, am auzit că îngrașă.
Informatiile detinute de tine sunt COMPLET GRESITE.
-- Atat cele privind posibila/probabila aparitie a unor probleme de sanatate
-- Cat si cele privind inducerea efectului de crestere in greutate.
Pentru informatii CERTE, SIGURE si mai ales CORECTE d.p.d.v. stiintific si medical acceseaza si citeste si documenteaza-te :
https://www.psychologies.ro/......au-2168355
https://womenontop.ro/......secundare/
P.S. Care sunt beneficiile anticoncepționalelor și ce alte probleme tratează. Mai jos sunt prezentate ''problemele'' care sunt de regula soluționate de hormonii existenti in pastila contraceptiva :
-- Evitarea aparitiei unei sarcini nedorite este principalul obiectiv, dar nu este si singurul beneficiu al anticoncepționalelor.
-- Reglează ciclul menstrual neregulat
-- Reduce mult durerea resimțită pe durata menstruației
-- Ameliorează simptomele sindromului de ovare polichistice.
-- Are efect de indepărtare/ameliorare a acneei.
-- Scad riscul de anemie.
-- Scad riscul de cancer ovarian și endometrial.
-- Protejează împotriva instalarii sarcinilor extrauterine.
-- Scad riscul aparitiei chisturilor mamare din interiorul sânilor.
-- Reduc menstruația abundentă.
-- Previn subțierea oaselor.
-- Reduc durerile asociate simptomelor sindromului premenstrual.
Multa sanatate!

| Cocosul190 a răspuns:

Da e normal?, dar poate ai scărpinați?