| anonim_4396 a întrebat:

Buna.De valentines day, i-am cumparat iubitului meu un cadou de aproape 100 de lei (noi fiind studenti) iar el mi-a luat o ciocolatica pe care nici nu a specificat de ce mi-a dat-o. Fe rusine nu i-am mai dat cadoul pentru ca ma gandeam ca o sa se simta si el prost ca eu i-am luat si el nu si situatia va fi penibila. De dragobete nimic din nou.Ieri de ziua mea mi-a adus un tort facut de mama lui si o floare (ma asteptam sa primesc un cadou cat de mic sau cat de ieftin si din partea lui si nu doar a mamei). Astazi de 8 martie nimic. Nici macar un la multi ani. Eu ma consum foarte tare pe lucrurile astea dar simt ca nici nu i le pot spune. Si da, e foarte zgarcit aparent.E singur la parinti si lucreaza amandoi iar odata pe an consider ca avea bani pentru ocazii de genul ca nimeni nu asteapta cadouri de milioane.Ma simt cel mai penibil pentru ca eu mereu i-am luat lucruri ca lumea si scumpe si situatia de fata ma face sa ma simt ca fetele alea proaste, mega indragostite care isi dau si sufletul pentru iubitii lor si ei nimic. I-am spus astazi cum un prieten al meu m-a tinut la telefon sa il ajut sa ii aleaga un cadou iubitei lui si a ras. Cred ca atata a priceput din ce i-am zis. Nu stiu, e foarte foarte prostanac...nu stiu cum sa abordez situatia sincer

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu n-aș sta cu-n om așa zgârcit, ăsta dacă pui banii cu el la comun o să comenteze că ai luat pâine cu 2, 50 în loc de 2 lei. e un mare red flag că e așa zgârcit. Și nic nu cred că pune prea mult preț pe tine. dacă chiar ții la relație du-te și spune-i că te deranjează că nu-ți ia nimic, poate pentru el chiar nu înseamnă nimic lucrurile astea și nu realizează că pentru altcineva ar putea conta. dacă și după ce-i spui tot așa face, e clar că n-ai cu cine și nu văd de ce ți-ai pierde timpul

| Adry05 a răspuns:

A și țin să menționez că și eu sunt destul de zgârcită și cumpătată cu banii însemnând că de multe ori regret bani dați așa și așa, dar mereu penrtru parteneri și persoanele dragi am dat mai mult decât m-ar fi lăsat inima să dau pentru mine, așa că nu scuză zgârcenia lipsa interesului de a-ți lua ceva drăguț măcar de gest

| CodrutElian1990 a răspuns:

1. Unii au crescut in familii unde nu se faceau cadouri. De regula la sate nu se fac asemenea lucruri.
2. Nu are bani!
3. Este indiferent fata de tine.
4. Nu stie codul bunelor maniere.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă e genul care nu oferă cadouri înseamnă că așa e el, nu considera ca e important nu vede în felul asta romantismul. Nu ar fi mare lucru dacă tu nu ai fi genul asta, sunt oameni practici care nu își oferă cadouri decât la zile onomastice și poate nici atunci. Am întâlnit astfel de persoane. Eu când primesc un cadou, ma bucur dar nu ma interesează prea mult, nu simt asta o dovada de dragoste ci doar un gest, un stereotip. As aprecia un cadou cu adevărat scump probabil sau un cadou de care chiar am nevoie dar in rest mi se par doar gesturi sociale uneori chiar mecanice, ceva de genul ca trebuie sa o facem fiindcă o fac toți. Problema e ca poate și tu ți prea mult la aceste detalii iar el deloc aici e o nepotrivire pe acest aspect.

| NotNamed a răspuns:

Vezi ca ala e fetita. Schimba.l si ia.ti barbat adevarat. Ori esti lesbi ori este femeie, ce naiba...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt sigur că am mai văzut întrebarea asta. Ai repostat-o? Sincer, da-ti și tu seama că nu merge și găsește-ti unul care sa îți dea cadouri scumpe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfatul meu nu te complica sa discuti
E clar cat il duce capul si ce viata ai duce cu el
Daca spui in fata problema asta te face materialista ca atat intelege
Desprinde te usor de el ca nu are rost sa faci amintiri cu el

| Robertandrei4858 a răspuns:

Cred ca problema e mai profunda decat pare, fie e total indiferent fie nu stie sa aprecieze o femeie. Probabil ca zgarcenia lui vine din alte surse, multi copii ca sa zicem asa, daca in tinerete au crescut cu neajunsuri au tendinta de a "aduna " pentru situatii mai critice nepunand baze pe ceea ce conteaza la prezent. Eu am trait intr-o relatie toxica, usor asemanatoare cu ceea ce prezinti tu, ai grija de sufletul tau.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Robertandrei4858):

La ce te referi prin toxica mai exact? as fi curioasa sa vad daca si ce anume se aseamana

| Roliii a răspuns:

Nu mai ai ce face, decat sa nu mai stai cu el, ca tu stai cu un fraier pe degeaba, eu unul n-as avea cum sa nu apreciez asa ceva

| shookdazed a răspuns:

Cel mai bine termina totul cu el fiindca asa ii sta in caracter si nu se va schimba cu timpul prea curand.

| OanaDD a răspuns:

Pfuuu... Initial ma gandeam ca nu are bani si vrea sa evite discutia.
Dar dupa ce am citit tot ce ai scris cred totusi ca ori nu tine la evenimente de genul (e o fire mai rece - varianta fericita), ori nu esti apreciata de el (varianta nefericita).
Ar trebui sa stie si sa isi dea seama ca noi fetele avem nevoie de gesturi marunte, dese si dragute happy
Daca vrei sa il schimbi in sensul asta spune-i direct si vezi cum reactioneaza.
Pupici!

| mâța06 a răspuns:

Avand in vedere ca nici un "la multi ani",un "te iubesc" sau un "mulțumesc " macar nu a fost in stare să-ți spuna, e clar ca nu e vorba de situatia materiala, genul asta de baiat din punctul meu de vedere nu merita o iubita ca tine, pari dulce si grijulie iar el ft nasol ca prs, sfatul meu este sa fii tu mai rece si sa vezi cum se poartă, daca decizi sa o faci, nu ceda manipularii lui pentru ca e magar din ala, asta e ce cred eu si
scuza-mi expresia daca nici dupa nu se schimba. ăsta nu te merita si nici de pastrat nu e, nu cred ca ai vrea langa tine un dinasta in viitor sau in vtt in orice caz, iti spun sincer ca in locul tau l-as lasa, tu cauti iubire din cate vad, nu bani, iar el nu-ti ofera iubirea aia macar un minim necesar ..succes draga mea...o sa ai nevoie in relatia asta