| mariabff a întrebat:

Buna! Deci acum câteva zile am făcut sex si s-a spart prezervativul, a doua zi am luat pastila de a doua zi. După ce am luat-o a mai trecut o zi si am făcut sex cu iubitul meu fără sa își dea drumul in mine, e posibil sa fiu însărcinată? Pentru ca am dureri de burta, grețuri si oboseala.Nu stiu daca aceste simptome sunt de la pastila sau de la faptul ca poate sunt însărcinată.Mai imi simt mațele cum fac zgomot si nu stiu daca e normal. Oare sunt însărcinată?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sa apara simptome de sarcina inainte de 3 saptamani de la fertilizare!
Greturile tale si durerile de burta sunt de la ce ai mancat, sau de la efectele negative ale pastleid e adoua zi, dar imposibil sa fie de la o sarcina.

In ce priveste prezervativul rupt, cauza ruperii lui a fost PREA MARE/larg pentru cuculetul baiatului, ca atare s-a rasucit pe cuc in timpul sexului, pana s-a intins la maxim si a pocnit.

Prezervativul larg se rupe intotdeauna!
Un prezervativ pus corect pe pensi trebuie sa intre foarte greu pe penisul erect sis a stea perfect intins, fara sa faca cute sau pliuri, ca si cum ar fi pielita de la salam pe salam. In acest fel este imposibil sa se mai miste sau rasuceasca si atunci protejeaza 100%.

Prezervativele se cumpara pe marimi,, iar ce a cumparat baiatul pana acum a fost prea mare, el avand nevoie de masuri foarte mici, probabil 47-49mm.

| dullcat a răspuns:

Buna.De ce nu te informezi inainte de a face astfel de lucruri? Pune mana si citeste aici la efecte secundare: https://www.catena.ro/......si-riscuri

https://www.reginamaria.ro/......icatii-are

Metoda retragerii nu este eficienta in prevenirea unei sarcini.

https://contracept-m.ro/blog/metoda-retragerii/

https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

| Emilian65 a răspuns:

Nu

| Hyperion7 a răspuns:

Nu big grin
Copilul nu sta in mațehappy ci în uter, care e puțin mai jos.
Posibil sa fie efectele adverse ale pastilei.Ai citit prospectul?

| FindMyName a răspuns:

Simptomele nu îți apar odată ce ai și făcut. Ele apar peste 3 săptămâni.
Dar pentru liniștea ta, ai putea face un test de sarcină dar tocmai după 21 de zile de la contactul sexual.
Și prezevativul trebuie sa stea fix pe penis, sa fie de masura penisului, de aceea s-a și spart...ca era prea mic sau prea mare.