| anonim_4396 a întrebat:

Deci am avut un contact sexual neprotejat cu prietenul meu pe 6 august.
In lunile august septembrie octombrie mi-a venit menstruația dar în noiembrie nu.
Am făcut mai multe teste de sarcina dar au ieșit negative.
Se poate după atâta timp sa de a greș testele de sarcina?
Mă doare capul și mă simt amețită și îmi este cald... Dar nu tot timpul... Dar n am nimic in rest.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca dupa actul sexual intretinut la inceputul lunii August, s-au produs 3 menstruatii in urmatoarele 3 luni, reiese cat se poate de clar, cert si sigur ca intr-o asemenea situatie NU poate exista o sarcina instalata in uter, fapt confrmat si de rezultatele mereu NEGATIVE ale testelor de sarcina efectuate. Fiindca dupa contactul sexual din 6 August nu ai mai intretinut alte contacte sexuale ulterioare, se poate trage concluzia, aprecia ca de fapt este vorba de neinceperea menstruatiei in luna Noiembrie si ca acest lucru se datoreaza faptului ca s-au produs niste dereglari mai mult sau mai putin intense in activitatea hormonala ceea ce a provocat dereglarea ciclului menstrual. Daca ''intarzierea'' menstruatiei depaseste pragul de 14 zile, este indicat sa te prezinti la un cabinet ginecologic pentru a fi consultata de catre un medic ginecolog. In mod sigur deocamdata este vorba de o amenoree secundara, afectiune care daca ramane netratata se poate transforma intr-un sindromal al ovarelor cu chisturi. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici... Daca in lunile septembrie, octombrie si noienbrie nu ai intretinut relatii sexuale neprotejate, nu poti fi gravida.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Nu stiu unde ai fost la lecțiile de biologie dar NU, e imposibil să rămâi însărcinată dupa atata timp de la contactul sexual. Spermatozoizii supraviețuiesc între 1 și 2 saptamani o data ce au fost eliberati