| anonim_4396 a întrebat:

Deci imi place de prietenul meu cel mai bun. Nu stiu cu am ajuns in situatia asta, dar simt ca-mi place de el si nu stiu de ce.
El cu un an in urma mi-a zis ca-i place de mine, dar nu am stiut cu sa reactionez. Pe atunci imi era doar prieten si nimic mai mult.
Problema e ca nu stiu daca inca ii mai place de mine. Adica noi ne imbratisam, ne intelegem foarte bine, mai mergem cateodata la film impreuna cu alti colegi, etc. (suntem colegi de clasa). Eu sunt timida, nu prea am curajul sa-i spun ce simt daca nu sunt sigura ca si el simte acelasi lucru.
Mi-e frica sa nu-l "pierd", adica sa se indragosteasca de o alta fata, sa-i ofere ei mai multa atentie.
Ce ar trebui sa fac?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Dav7id a răspuns:

Pai trebuia sa se intample asta, la cine te duci cand esti suparata sau cu cine vrei sa vorbesti cand nu ai chef de nimic si multe fete au cel mai bun prieten si restul prietene.Baiatul intelege cel mai bine fata si nu te contrazice orice ai spune,doar adauga si el motiv la motivul tau. Daca taci nu te ajuta cu nimic,o sa vezi tu ca dragostea vine dintr-o data si pleaca fara sa spuna adio.(cam cu zaharel,dar asa e).Cel mai bine ar fi sa ii spui,sunteti cei mai buni prieteni va intelege, nu va pleca, macar iti va da un sfat si iti va spune ca urmeaza sa iti raspunda.Nu trebuie sa iti fie teama si nu te gandi ca te va respinge,gandeste-te ce bine va fi cand va accepta,nu mai pune raul inainte toti facem la fel si nu iese nimic bun,vezi,toti suntem nesiguri pentru ca ne temem de ce ne va raspunde, dar sa fim realisti nu pierzi nimic, ve-ti ramane doar prieteni sau iubiti.Salut si o imbratisare puternica si sper sa reusesti!

3 răspunsuri:
| LifeInColors a răspuns:

Incearca sa abordezi subiectul asta cand vorbesticu el pe mess. Nu e ok sa fii timida. Daca il placi, atunci fa-ti curaj! Intreaba-l ceva de genu: si, iti place de vreo fata?, si in mod normal va urma sa te intrebe el. Atunci ii poti zice ca iti place de un baiat- prieten bun, dar nu stii cum sa ii spui astfel incat sa nu va afecteze prietenia si ca ai vrea sa stii daca te place. O sa se prinda probabil. Daca nu, incearca sa ii dai ceva indicii: ia-l in brate, zambeste-i mai des, si pana la urma o sa iti zica daca te place! Mult succes:* big grin fundita?

| Lexus28 a răspuns:

Eu am patit acelasi lucru. Cunosteam de 13 ani un baiat, eram prieteni ft buni (si am petrecut 8 ani in aceeasi clasa, apoi am fost la licee diferite, dar am tinut legatura, am fost la petreceri impreuna, ne vedem foarte des). Mentionez ca eu nu l-am privit niciodata ca pe altceva, decat ca pe un prieten ft bun si nici el nu mi-a dat de inteles altceva, asadar nu se punea problema de indragosteala. Ne-am nimerit acum 2 ani, iarna, la aceeasi petrecere, eu m-am ametit putin si i-am intrebat pe prietenii mei care vrea sa iasa cu mine afara la o tigare, si mi-a spus el ca vine cu mine. Si atunci m-a luat "o ceva" laughing, mai in gluma, mai in serios, am inceput sa il pup si in seara aia mi-a spus primul "te iubesc" si mi-a marturisit ca tine la mine de ceva timp. A 2a zi m-am trezit cuplata cu el, si mie nu imi convenea deloc, dar am spus sa ii dau o sansa pentru ceea ce imi spusese cu o seara inainte. Vreau sa spun ca pana la sfarsitul acelei saptamani, m-am indragostit atat de tare, incat nu "i-am mai dat drumul" din bratele mele nici in ziua de azi si cu siguranta nu ne vom desparti in viata asta big grin. Ti-am impartasit povestea mea ca sa prinzi curaj, sa te duci la el, pentru ca apoi vei regreta. Gandeste-te ca daca eu nu il pupam atunci, el - timid pe vremea aceea, nu mi-ar fi marturisit prea curand, sau poate deloc, si pierdeam 2 ani frumosi si intensi. Spune-i ce simti, intreaba-l si pe el, spune-i ca ti-ar placea sa incercati sa fiti mai mult decat colegi si prieteni buni, si ca relatia voastra are mari sanse de reusita pentru ca a fi prieten inainte de toate rezolva multa conflicte ce ar putea sa apara daca nu v-ati cunoaste. Go girl! Eu te sustin! Sigur vei primi raspunsul pe care il doresti. Pupaceala si o zi buna!

| Allexandra17 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema`...si sunt tot timida...doar cu baietii. Daca esti timida si nu poti sa ii spui in fata incearca sa ii lasi un mesaj sau sa vb cu el pe mess.I-al usor, sunt sigura ca odata ce te-a placut inca te mai place.Succes.Multa Bafta:X