| AdinaGabriela a întrebat:

Deci luna trecută pe 27 mi-a venit ciclul, trebuia să îmi vină până acum şi nimic, dar am simptomele premenstruale(dureri de burtă şi dureri de spate)+că am fost racită până acum şi am făcut sex neprotejat pe 5 şi 19(perioadă în care nu eram fertilă), de asemenea a ejaculat în exterior. E de la răceală sau este altceva de îmi întârzie?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa stii ca unei femei ii vine/incepe/se porneste MENSTRUATIA si in nici un caz asa cum stii/scrii si anume CICLUL. Sunt 2 notiuni care definesc lucruri complet diferite. In cazul in care ai un ciclu menstrual catusi de cat regulat (din moment ce cunosti data in care trebuie sa inceapa urmatoarea menstruatie) care are o durata medie normala de circa 28 de zile rezulta asa cum ai scris si tu ca cele 2 contacte sexuale s-au petrecut in afara perioadei fertile. Daca si ejacularea s-a facut in exterior dupa terminarea actului sexual si nu a ajuns sperma in vagin posibilitatea aparitiei unei sarcini se poate exclude aproape complet. In cazul in care ultimele 5-6 cicluri menstruale au fost regulate si intotdeauna menstruatia a inceput la data estimata, este prea putin probabil ca in acest ciclu menstrual sa nu se respecte acest ritm de a se produce ovulatia. In consecinta se poate concluziona pe baza logicii ca intarzierea inceperii MENSTRUATIEI (nu a CICLULUI) poate fi cauzata de o dereglare hormonala sau poate avea si motive medicale cauzate de raceala pomenita, dar in nici un caz din motive de sarcina. Deoarece semnele premenstruale au aparut/sunt prezente se poate aprecia ca nu poate exista o sarcina deoarece in acel caz nu ar mai apare semnele premenstruale. Deoarece nu pot coexista sarcina si semnele de menstruatie, ar fi indicat sa te linistesti, sa nu te mai stresezi, deoarece menstruatia se va porni cat de curand. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Intarzierea de care vorbesti este de la raceala pe care ai avut-o.

| ishallhelpyou a răspuns:

Faptul ca ati facut neprotejat, poate cauza (rar) mici dereglari ale ciclului, din simplul motiv ca. bacterii big grin
In schimb, mai degraba ne-am uita la raceala, raceala poate sa-ti intarzie si saptamani big grin

Stai linistita, du-te la somn, o sa vina el mai devreme sau mai tarziu big grin cand trece mai mult de 1 luna, atunci ar trebui sa te ingrijorezi.

| TirziuRares1910 a răspuns:

Am o intrebare