| anonim_4396 a întrebat:

deci(repet intrebareabig grin)... Vineri, am facut-o cu prietenul meu, si nu ne-am protejat, el nu stie sigur daca s-a terminat sau nu in mine, dar crede ca nu, iar eu azi(marti), mi-am facut un test de sarina(Surecheck), si mi-a aratat ca nu sunt insarcinata... ce spuneti? mai trebuie sa fac un test? daca da, cand ar fi mai bine sa il fac?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti fi insarcinata, depinde de perioada ciclului menstrual in care te gaseai. Daca nu stie unde a ejaculat, e clar ca a ejaculat cel putin partial si in vagin. Ar trebui sa stii ca metoda asta de contraceptie se foloseste numai pentru cupluri stabile, in viata carora un copil n-ar fi o tragedie, tocmai fiindca are eficienta redusa, mai ales daca baiatul e in primii ani de activitate sexuala (dupa aproximativ 9-10 ani de activitate sexuala, baietii reusesc sa-si controleze intr-o masura mare ejacularea).
Testul facut la 5 zile de la contactul sexual nu are nici o valoare. De-abia dupa minim 21 de zile de la contact poti incepe sa faci teste.
Daca ai ramas insarcinata, nu poti scapa de copil, ca nu e matreata. Poti sa-l ucizi facand avort la ginecolog, sau poti sa-l pastrezi si sa-i dai o sansa la viata.

| Vizitiul a răspuns:

Ascult-o pe "nekane"..iti vorbeste din experienta proprie.

| g_7133 a răspuns:

Testul de sarcina se face la doua saptamani de la contactul sexual neprotejat. Trebuia sa citesti si tu instructiunile ca iti spunea acolo cand trebuie sa il faci happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, trebuie sa repeti testul peste cel putin 10 zile.Chiar daca ai ramas insarcinata, este mult prea devrema ca hormonii secretati in timpul sarcinii sa fie depistati printr-un test de urina.In perioada asta nu poti afla nici macar cu o analiza a sangelui sau ecografie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Dar ce prieten ai tu de nu ştie unde s-a terminat?
Un test de sarcină este recomandat după minim 7 zile de la presupusul contact neprotejat cât şi în zilele premergătoare apariţiei menstrei.
Chiar dacă sunt teste de sarcină care se fac şi după 24 de ore, în discuţie poate intra o sarcină dacă menstruaţia întârzie mai mult de 5-7 zile. Trebuie să faci un ecograf pelvian.
Folosiţi prezervativul, nu vă pune pe drumuri.
Deci...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca chiar am rasam(Doamne fereste), se pote lua ceva cu care sa scap d sarcina? ajutati-ma VA ROG!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e vorba ca nu stie unde s-a terminat, dar cum a fost prima oara pentru mine, nu am suporta durerea pana la capat, si el a fost nevoit sa "si-o faca", si a spus ca ia curs destul de mult...crying...lamuritima sh pe mine va rog:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sh app... in prima faza(adica la prima pauza mi-a zis ca a fost pe aproape...)... deci? ce sa mai inteleg?crying(((((((((((((

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Isuse, bag de seama ca ai o problema cu mine.Crezi ca esti capabil sa imi trimiti un privat? Ca sa stiu si eu cum sta treaba? Sau preferi sa ne tiganim in vazul tuturor? De data asta ai cam sarit calul, nu stiu cum sa-ti spun, dar ironizezi pe cine nu trebuie si in subiecte care te depasesc.Pentru a doua oara, caracterizezi persoane pe care nu le cunosti si apoi imi arunci mie in spinare ca imi bag "nasucul" unde nu trebuie.