| ONE123456789 a întrebat:

Deci, vreau si eu un sfat. Sunt intr/o situatie mai dificila. Am avut si eu o relatie (prima mea relatie) cu un baiat. Relatia a durat 5 luni, dar ne/am despartit, acum aproximativ 4 luni, pentru ca el m/a dezamagit si am pus punct, din cauza ca am stat 1 luna despartiti. Deci, noi stam in Germania amandoi, si in vacanta de vara a plecat fiecare la "casa" lui in Romania, si nu ne/am vazut timp de 1 luna. El mi/a spus ca a trecut 1 luna, sentimentele nu mai sunt la fel, viitorul conteaza (el are de gand sa se mute din nou in Romania la varsta de 18 ani) si am fost foarte dezamagita. Nu ma asteptam, pentru ca relatia mergea foarte bine, in primele 2 luni eu nu il iubeam inca, pe parcurs au venit sentimentele, si era totul bine. Mai ales ca eu il credeam un baiat timid, sensibil. Si am pus punct. Faza e ca el acum imi scrie din nou, cand vrea sa ne impacam, imi spune lucruri frumoase, cum ca si/a dat seama ce a pierdut si ma iubeste, cand nu ma mai cauta si chiar ma enerveaza aceasta situatie. Nu stiu ce sa fac daca mai imi scrie. Sa ii raspund sau sa il ignor?

24 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu unul mi-am pierdut din increderea in oameni. Dar daca ma gandesc mai bine, oricine merita o a doua sansa nu?
Eu zic sa ii raspunzi totusi. Macar de data asta.

| En3Rgi a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu...ca poate regreta. Unii oameni nu merita o a doua sansa.Asa am facut si eu cu prietena.I-am mai dat o sansa si acum regret. Unii oameni chiar nu merita.Isi bat joc de tine pe la spate si tu suferi degeaba. Draga mea nu te complica cu baietii.Ai tot timpul din lume.Gaseste pe cineva care te iubeste cu adevarat.

| ONE123456789 explică (pentru DoarBogdan):

Puh, mereu i/am raspuns, si ce a facut? A primit atatea sanse si ce a facut? Cand imi scria ca ma vrea, apoi nu mai imi scria cu saptamanile, apoi eu ii reprosam, si el ma jignea. Atata a stiut sa faca, sa ma raneasca. Mersi, de raspunsul tau!

| DoarBogdan a răspuns (pentru ONE123456789):

Pai daca asa sta treaba atunci nu ii raspunde happy.
Vezi? daca ai observat, tu ai gasit singura raspunsul. Si acesta este cel adevarat happy
Ma bucur ca sti ce ai de facut.
Sper sa iti faci un prieten iar( si poate nu neaparat din Germania, adica eu consider ca iubirea nu tine cont de granite).
Iti urez numai bine. Cya happy

| ONE123456789 explică (pentru DoarBogdan):

Iti multumesc inca o data! Eu aici locuiesc, in Germania. Ar fii preferabil sa imi gasesc pe cineva aici, dar nu stii niciodata ce iti pregateste destinul. Numai bine si tie!

| DoarBogdan a răspuns (pentru ONE123456789):

Mersi.

| alexandrualind a răspuns:

Raspunde-i pentru ca daca vrei sa te intalnesti cu el intreaba-l daca sa vina la tine acasa. Daca se comporta asa frumos trebuie sa te gandesti la el si sa mergi la el in vizita cand esti impreuna si ai timp de el. Daca el este in Romania mutat deja trebuie sa il vizitezi cand vi inapoi in Romania.

| ONE123456789 explică (pentru alexandrualind):

Faza este ca eu vreau sa il dau uitarii, dar mereu cand imi scrie, ma da peste cap. Cred ca fiecare ma poate intelege. Nimeni nu isi uita asa usor prima "dragoste".

| alexandrualind a răspuns (pentru ONE123456789):

Da,dar nu trebuie sa iti uiti prietenii.Eu am un prieten care nu m-am intalnit 2 luni cu el din cauza ca ne-am certat.Eu l-am sunat sa vad daca mai sunt prieten cu el si nu mi-a raspuns. Apoi el m-a sunat ca isi cere scuze.Asta e faza.Deci sa nu il uiti.Ok? procedeaza cum ti-am povestit acuma si totul va fi bine.

| En3Rgi a răspuns (pentru ONE123456789):

Pai dai block daca iti scrie.Normal ca nu e usor sa il uiti dar asa e cel mai bine.
Cauta pe cineva care te iubeste.

| En3Rgi a răspuns (pentru alexandrualind):

Nu e bine cum gandesti.In cazul ei, baiatul respectiv a dezamagit-o in mai multe cazuri.De ce sa il ierte? Sa o dezamageasca si mai tarziu in viitor, sa sufere ea? Pentru ce? ...Nu,nu are rost.Trece peste si cauta altu.Iti dai seama.Sunt destui baieti.

| alexandrualind a răspuns (pentru En3Rgi):

Eu cu prietenul meu m-am despartit de multe ori.Momentan sunt prieten cu el.Lasa ca stiu cum sa procedeze ca si eu am intrat in astfel de belele.

| ONE123456789 explică (pentru En3Rgi):

Da, ai dreptate. Asa o sa fac!

| ONE123456789 explică (pentru alexandrualind):

Nu cred ca ai inteles. Nu pot fii prietena cu un baiat care m/a ranit, care m/a dezamagit. Si nu pot fii prietena cu un baiat pe care l/am iubit. Efectiv nu se mai poate.

| alexandrualind a răspuns (pentru ONE123456789):

Eu propun sa mai ai dai o sansa.Sa nu te dai bituta. Spune-i sa nu mai faca asa si vorbeste frumos cu el si e ca si cum te-ai intoarce in trecut.Incearca si mai dai o sansa.Bine?

| En3Rgi a răspuns (pentru alexandrualind):

Nu...de ce insisti? Sunt destui baieti pe lumea asta.Si el nu merita.Mai zici daca te dezamageste o data.Dar de mai multe ori? Deja e bataie de joc.

| alexandrualind a răspuns (pentru En3Rgi):

La aceasta dupa cate ne zice s-a intamplat odata.

| ONE123456789 explică (pentru alexandrualind):

Nu s/a intamplat o data. S/a intamplat de vreo 3, 4 ori.

| ONE123456789 explică (pentru En3Rgi):

Da, ai dreptate. Nu am de gand sa ma las umilita. Am demnitate!

| alexandrualind a răspuns (pentru ONE123456789):

Eu asa procedez dar eu nu te critic! Atuncea ignora-l!

| En3Rgi a răspuns:

Hmm...Complicat.Relatiile la distanta nu functioneaza.Din ce citi el se muta in Romania si tu ramai in Germania nu? Pai nu are rost sa te impaci cu el daca e asa, pur si simplu nu functioneaza relatiile la distanta.Cauta pe altcinva...ca mai tarziu o sa suferi degeaba pentru el. Uita-l.

| ONE123456789 explică (pentru En3Rgi):

Da, el se va muta din nou in Romania dar abia la 18 ani. Noi avem acum ambii 16 ani. Oricum nu ma mai impac cu el pentru ca m/a dezamagit in nenumarate randuri, dar mereu cand imi scrie ma da peste cap. Puh, e asa complicat! Mersi, de raspunsul tau!

| En3Rgi a răspuns (pentru ONE123456789):

Cu placere.Ma bucur ca realizezi.Nu te lasa "trasa in jos" de elwinking

| ONE123456789 explică (pentru En3Rgi):

Mi/am dat seama de jocul lui si nu mai am de gand sa accept asta. Deci vreau sa il dau uitarii pentru totdeauna. Ma simt fericita pentru ca am sprijinul tuturor, mai ales familiei. Am vrut si eu sa vad cum gandesc altii, de aceea am pus intrebarea aici!