| kidulinha a întrebat:

Buna dimi:* Poate un test de sarcina sa arate pozitiv si de fapt, sa fie negativ? Adica testul sa arate ca fata e insarcinata, dar ea sa nu fie...big grin

Răspuns Câştigător
| drumurile a răspuns:

Poate fi fals negativ din cauza unor medicamente care contin acel hormon, altfel nu, dar se intalnesc mai des "fals pozitiv"=4% decat "fals negativ" =1%. Daca s-a pozitivat dupa 3 min atunci sigur esti, daca s-a pozitivat dupa 10-15 min repeta-l, revin-o cu noi informatii.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista posibilitatea, dar e intampla foarte foarte rar. Repeta-l a doua zi din prima urina de dimineata.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Marja de eroare este foarte mică dar prezentă.
Pa, pa.

| catthshshshs a răspuns:

Nu cred, dar in acest caz e bine sa repete testul! Nu se stie niciodata.

| Corina a răspuns:

Teoretic, orice test de sarcina ar trebui sa indice 100% realitatea, dar probabil, mai sunt si exceptii. Pentru orice eventualitate, poti sa faci doua teste de sarcina diferite, adica de la firme diferite, asta in cazul in care nu vrei sa consulti un medic ginecolog, care poate sa-ti spuna exact daca esti sau nu insarcinata. Succes!

| carmin a răspuns:

Testele de sarcina, din pacate nu sunt sigure. Ele iti pot da un rezultat fals pozitiv si fals negativ.Deci poti sa fii insarcinata si testul sa aratea ca nu esti si invers sa nu fii si sa arate ca esti. Cel mai bine, du-te la un control ginecologic si probabil o eventuala ecografie.Bafta!

| Artemis a răspuns:

S-ar putea, dar mai bine face fata un ecograf, sau o vizita la medicul ginecologwinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yep...totul se confirma doar la medic.Au probabilitate de eroare pana la 10% testele de sarcina, asa ca deocamdata calmisimo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Testul de sarcina iese pozitiv doar daca esti insarcinata, deoarece el detecteaza un hormon prezent numai in cazul unei sarcini.In schimb, poate da rezultat fals-negativ, in cazul in care esti insarcinata si faci testul prea devreme, deoarece cantitatea de hormon prezent in urina este prea mica pentru a fi detectata. Sper ca te-am lamurit.Pentru siguranta, repeta testul dupa cateva zile, eventual consulta un specialist!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-au iesit 3 teste pozitive, de la firme diferite si in zile diferite, sa fie falsehee hee?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este posibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a intarziat ciclul 6 zile am facut test si e pozitiv si o analiza de sange care spune ca nu sunt, nu stiu ce sa cred.
Am luat antibiotic pentru o infectie urinara, poate asta o fi cauza pentru intarziere?

| justme27 a răspuns:

Eu mi-am facut azi un test de sarcina, trebuia sa imi vina de ieri CM, dar nu mi-a venit; ma doare burta cum ma durea cand trebuia sa imi vina si am avut o scurgere maronie, dar ff putin; testul de sarcina m-a aratat o liniuta si a 2 a ff putin, ori deloc sau as imi s-a parut. e prea devreme pentru testsau sa mai astept? sau sigur nu sunt si doar imi intarzie?