| AnKa1723 a întrebat:

Daca presupui ca esti insarcinata si totusi iti vine menstruatia si fix dupa ce aceasta se termina tu faci un test de sarcina dupa doua luni dupa ce crezi ca ai ramas insarcinata, testul mai poate fi negativ?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Faptul ca rezultatul testului de sarcina efectuat dupa trecerea a 2 luni de la ultimul act sexual intretinut fara protectie este NEGATIV, are o singura explicatie plauzibila :
-- in continutul urinei testate NU exista hormon de sarcina hCG si din acest motiv nu se produce reactia chimica in urma caruia ar fi trebuit sa apara liniuta care indica faptul ca testerul s-a pozitivat
-- lipsa hormonului de sarcina hCG in urina se datoreaza faptului ca pur si simplu NU s-a format si NU exista o sarcina implantata, fiindca se stie precis ca hormonul de sarcina hCG este produs numai/doar de placenta sarcinii si numai/doar dupa ce se produce procesul de nidatie.
In concluzie este IMPOSIBIL sa existe o sarcina implantata, daca NU exista hormonul hCG in urina. Multa sanatate!

| AnKa1723 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci inseamna ca sarcina pe care o asteptam nu exista?

1 răspuns: