| User5821 a întrebat:

Bună dimineața!
Am şi eu o problemă, am facut sex cu iubitul meu imediat ce mi s-a terminat menstruatia, si nu ne-am protejat, nu a ejaculat in vagin.
Exista sanse sa rămân însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea ca ovarele sa produca un ovul viabil in primele 9-10 zile ale unui ciclu menstrual a carei durata este de circa 28 de zile, teoretic este exclusa. In concluzie in urma unui sex intretinut in primele 9 zile de dupa data de incepere a menstruatiei, probabilitatea de a se putea forma o sarcina este de 3-5% daca sperma este ejaculata in vagin si scade la 1-3% in cazul in care ejacularea nu are loc sau se produce in exteriorul vaginului. Daca ciclul tau menstrual are o durata de circa 27-29 de zile in primele 1-2 zile de dupa menstruatie (adica cam a 5-6-a zi a ciclului menstrual) formarea unei sarcini se poate considera ca fiind aproape IMPOSIBILA. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exista sanse f mici.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia ta, nu poti ramane gravida.

| wj a răspuns:

Da, exista, dar sunt sanse foarte mici, foarte foarte mici. Lichidul preseminal secretat de sexul masculin in timpul actului sexual, mai exact spre sfarsit cand urmeaza sa ejaculeze poate contine spermatozoizi.
Poti citi mai multe pe goagal despre asta.
Dar avand in vedere ca chiar ce ti s-a terminat menstruatia..as spune ca e practic imposibil.

| Interlopu_Piulita_1976 a răspuns:

Daca ti-a bagat-o rau da

| LoveTheWayYouLie1 a răspuns:

Da, există șanse. Mici, dar există.