| Macanache345 a întrebat:

Buna dimineata! Am 17 ani si am nevoie de un avort (nu stiti detaliile asa ca va rog sa nu va dati cu parerea). Stiti vreo clinica din Bucuresti care nu necesita acordul unui parinte? (Am citit ca legea nu solicitată acest lucru)

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Avortul se poate face legal pana la 14 saptamani de sarcina calculate din prima zi a ultimei msnstruatii (sau pana in 12 saptamani, varsta gestationala reala a embrionului/fatului). Orice depasire a acestor perioade legale, va atrage de la sine un refuz categoric din moment ce varsta gestationala se poate stabili ecografic cu foarte mare precizie.

Daca te incadrezi in aceste termene legale, poti merge la ginecolog si poti face avortul fara acordul parintilor sau fara prezenta, stirea ori semnatura acestora, incepand de la varsta de 16 ani.O poti face atat intr-un spital de stat (costuri mai mici, dar sa fii atenta cand te pot programa, pentru ca uneori intarzie), cat si intr-o clinica privata (costuri in jur de 1. 000lei, in Bucuresti pot ajunge si la 1. 500lei, deci vezi bine preturile, intreaba la mai multe, informeaza-te).Iti recomand la privat doar pentru ca te pot programa mai rapid, mai ales daca nu ai preferinte legate de un anumit medic.In rest, totul este la fel.

Asadar, mergi sau suna la diverse clinici, intreaba de preturi si cand te pot programa.Ia in calcul ca inaintea avortului ti se va face si o ecografie pe care va trebui sa o platesti, deci intreaba fiecare detaliu si pret pentru a fi pregatita cu banii.

Daca doresti orice alta informatie obiectiva, imi poti lasa un mesaj si voi raspunde in limita timpului disponibil.

Numai bine!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Legal, nu exista. Daca mergi pe la vreo babă risti sa ne scrii de pe lumea cealalta. Asa e cand nu ganditi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Decit sa faci avort care este o crimă de ce nu pastrezi acest copil, de ce faci sex la varsta la care nu esti pregatita sa ai un copil.

| Dianalu778 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De mere face. e problema ei.

| ywar a răspuns:

Daca ai fost violata, atunci nu te condamn. Daca ai facut asta ca ai gandit / ati gandit cu ce aveti intre picioare, asta e foarte grav. Oricum exista riscul sa nu mai poti avea copii dupa o grozavie de genul asta. Ceea ce faci tu se cheama crima.

| CilibiuAndrada a răspuns:

Hei, scrie te rog la Centrul FILIA pe Facebook sau Instagram și te ajută fetele de acolo

| Ioana299 a răspuns:

Buna,

Iti dau o singura parere, du-te la un ecograf inainte, uita-te sa vezi cum exista viata in acest copil si cum se vede ca misca si asculta-i bataile inimii iar dupa daca poti sa faci avort cu propriul tau copilas, atunci macar sa stii ce avortezi.

Nu te lua dupa ce zice lumea pe forum sau pe net, ci vezi faptele reale si ceea ce se intampla la avort. Exista viata de indata ce misca si de la sapt 4-5 ii bate deja inimioara, auzi bataile inimii la ecograf.

Faptul ca se zice ca sunt celule sau etc, sunt niste inventii ca sa iti ia tie banii intr-o procedura de 5 minute.

Orice motiv ai avea sa nu tii sarcina, daca te gandesti si iti doresti cu adevarat, vei gasi o solutie si pentru propriul tau copil.

Numai bine!